Історія пластичної хірургії
11 червня 2020
11 червня 2020
Реконструктивна хірургія вперше згадується в індійському трактаті «Сушрута-самхіта», написаному більше 2,5 тисяч років тому. Основна увага приділялась відновленню носа . У тогочасній Індії відрубування носа було поширеним покаранням за злочини, в тому числі за подружню зраду.
Стародавня індійська ринопластика передбачала пересадку шкіри з лоба або щоки на пошкоджений ніс. Лікар вирізав невеликий лоскут шкіри, залишаючи “ніжку”. Потім перевертав його та накладав на пошкоджений ніс. Лоскут живився за рахунок судин в “ніжці”, доки не приростав до нового місця.
У ХV та ХVI століттях італійські хірурги використовували подібний метод. Для формування носа вони брали шкіру з руки, а не лоба чи щоки. Пацієнт мав тримати руку біля голови протягом 15-20 днів! Тільки після цього можна було відсікти “ніжку”.
У ХХ сторіччі Перша та Друга світові війни залишили багатьох молодих військових зі спотвореними обличчями та зруйнованими долями. Вони потребували допомоги пластичних хірургів.
Найбільш відомими були лікарі родом з Нової Зеландії – Харольд Хілліс та Арчибальд МакІндо. У 1917 році Харольд Хілліс зробив першу успішну пересадку шкіри – моряку Уолтеру Йео. До обличчя пацієнта приживили “маску” з його власної непошкодженої шкіри.
У 1939 році малочисельних пластичних хірургів країни розподілили по лікарнях, і МакІндо потрапив у госпіталь військово-повітряних сил. Сотні молодих пілотів отримували важкі опіки через легку займистість авіаційного палива. МакІндо не тільки розробив нові методи пересадки шкіри, але і опікувався соціальною реабілітацією своїх пацієнтів.
Хлопці, які лікувалися у МакІндо, об'єдналися в клуб “Морські свинки” (відповідник українською – “Піддослідні кролики”). Назву вибрали, іронізуючи з того, що на них випробовували експериментальні підходи. Клуб збирався щорічно ще довго після війни, до 2007 року.
Завдяки розвитку анестезії, антисептики та медичних технологій у наш час операції стали набагато безпечніше, ніж століття чи навіть десятиліття тому. Тому пластична хірургія наразі використовується не тільки для реконструкції втрачених чи деформованих частин тіла, а також заради краси.
У нашій клініці за естетику відповідає Центр пластичної хірургії «Oberig Beauty». Керівник центру – Дмитро Слоссер – єдиний в Україні отримав академічну освіту за спеціальністю пластична хірургія в Hadassah University Hospital в Єрусалимі, проходячи шестирічну резидентуру з пластичної хірургії.
«Oberig Beauty» є базою для багатьох телевізійних проектів (“Я соромлюсь свого тіла”, “Поверніть мені красу”, “Говорить Україна”), які дають можливість українцям отримати реконструктивні та відновні пластичні операції.
Також команда Центру активно займається освітньою діяльністю. Нещодавно фахівці «Oberig Beauty» вперше в Європі провели майстер-клас «Реконструкція носа парамедіанним лобним клапотем» з прямою трансляцією операції.
Тепер пластичні хірурги творять справжні дива. Але цьому передував довгий шлях розвитку, з перемогами та помилками.