Історія жарознижувальних
15 квітня 2021
15 квітня 2021
Вільям Ослер, професор університету Джонса Гопкінса, який жив у другій половині ХІХ сторіччя, сказав: “Людство має трьох ворогів: лихоманку, голод і війну, але лихоманка – найбільший з них”. Тисячоліттями пацієнти з високою температурою не мали інших ліків, крім холодних ван та рослинних настоїв.
Для лікування запальних захворювань і лихоманки лікарі у давнину використовували листя та кору верби. Цей метод згадується ще в шумерських і єгипетських текстах. Верба, а також мирт, таволга та деякі інші рослини містять саліцин, який має протизапальні властивості.
Хіміки змогли виділити саліцин з вербової кори в ХІХ сторіччі. Згодом вчені навчилися синтезувати похідну речовину – саліцилову кислоту. Для лікування запальних захворювань, зокрема ревматичного артриту і подагри, використовували саліцилат натрія, сіль саліцилової кислоти. Але він мав неприємний смак та викликав подразнення шлунково-кишкового тракту. Багато пацієнтів не могли переносити ці ліки.
Фелікс Гофман був одним із хіміків, яких компанія Байер запросила для розгортання фармацевтичного напрямку. В той час Байер займався переважно виробництвом барвників. Батько Гофмана страждав на ревматичний артрит, але не міг приймати саліцилат натрія через те, що препарат викликав у нього блювоту.
Гофман хотів допомогти своєму батькові та іншим людям. В 1897 році він синтезував ацетилсаліцилову кислоту, яку пацієнти переносили набагато краще. За два роки компанія Байер зареєструвала новий препарат “Аспірин”. За однією з версій назва походить від ацетилсаліцилової кислоти і латинської назви таволги - спірея (Spiraea). В 1915 році аспірин почали продавати без рецепту, і він став складовою майже кожної домашньої аптечки.
На початку ХХ сторіччя хіміки розробили ще кілька жарознижувальних препаратів, які не пройшли випробування часом. Добре відомий нам парацетамол з'явився на аптечних полицях в 1953 році, а ібупрофен - в 1969 році. Та про них ми розповімо іншим разом.
Читайте про історію медицини за хештегом #оберіг_історія або на нашому сайті:https://oberig.ua/news/list/istoriya-medicini