Історія гістології
7 травня 2020
7 травня 2020
Винахід світлового мікроскопу наприкінці XVI сторіччя відкрив людству прихований доти світ. Лише за кілька десятиліть мікроскоп став потужним інструментом медичних досліджень. Його використовували для вивчення клітин, тканин та мікробів.
Батьком мікроскопічної анатомії вважають італійського вченого Марчелло Мальпігі. Він досліджував мікроскопічну будову багатьох тканин і органів рослин, тварин та людини. У 1661 році Мальпігі вперше описав найтонші кровоносні судини – капіляри.
Подальше вдосконалення мікроскопів сприяло розвитку гістології – розділу медицини, який вивчає будову тканин організмів.
Спочатку зразки для досліджень нарізали вручну за допомогою леза, але в 1770 році з’явився один з перших спеціальних приладів для отримання тонких зрізів – мікротом. Нарізку тканин також полегшила хімічна обробка, яка робила тканини твердими.
У 19 сторіччі замість солей та кислот почали використовувати парафін, яким просочували зразки. Цей метод досі входить в арсенал гістологів. Також вдосконалювалися барвники для фарбування певних структур, щоб вони були краще помітні під мікроскопом. Довгу історію має один з найпоширеніших методів фарбування гістологічних препаратів – гематоксиліном та еозином. Він був уперше описаний ще в 1876 році.
Тепер медицину неможливо уявити без патогістології – розділу, який вивчає аномальні тканини та їхню роль в розвитку захворювань. Саме від лікарів-патогістологів часто залежить правильна постановка діагнозу, а отже, і успішність лікування.
У клініці “Оберіг” Патогістологічний центр обладнаний, зокрема, мікроскопом з високою роздільною здатністю та найкращими оптичними системами – Olympus BX 46. Він має функцію Light Intensity Manager (LIM), яка автоматично підтримує задану яскравість освітлення поля при зміні об'єктивів.
Завдяки LIM не треба проводити корекцію освітлення вручну. Відповідно, лікар-патогістолог має більш комфортні умови роботи та може зосередити всю увагу на дослідженні препаратів, що допомагає забезпечити якість діагностики.
Для підготовки тканинних зразків ми використовуємо мікротом НМ340Е Microm / Thermo scientific. Він має унікальну систему переносу зрізів (STS), завдяки якій зріз не встигає згорнутися. Це підвищує ефективність праці лаборанта та дозволяє робити надтонкі зрізи (від 0,5 мікрона). Товщина зрізу є надзвичайно важливим фактором в діагностиці. Чим тонший зріз – тим детальніше можна вивчити зміни на тканинному рівні.
Також у нашій клініці є мікротом-кріостат HM525 Microm. Це прилад для виготовлення зрізів із заморожених тканин без попередньої фіксації, яка потребує багато часу.
Мікротом-кріостат необхідний для швидкої інтраопераційної діагностики: завдяки йому лікар-патогістолог може дати заключення за 30-40 хвилин від моменту вилучення тканинного зразка. Під час операції можна оцінити повноту видалення новоутворення, об’єм уражень тканин, розповсюдженість патологічного процесу, а також встановити попередній гістологічний діагноз.
Усі ці дивовижні технології виникли завдяки зусиллям багатьох вчених та інженерів з минулих століть.