Історія протизаплідних таблеток
12 лютого 2021
12 лютого 2021
Протизаплідні таблетки стали реальністю в середині ХХ століття завдяки зустрічі чотирьох людей, де кожен зіграв свою незамінну роль. Однією з них була Маргарет Сенгер, медсестра, засновниця першої в США клініки планування сім’ї. Маргарет бачила страждання жінок, які підривали здоров’я численними пологами або ризикували життям через небезпечні аборти. Її власна мати була вагітна 18 разів та померла у віці 45 років. Маргарет хотіла, щоб жінки мали вибір, коли та скільки дітей народжувати. Десятиліттями вона мріяла про “чарівну” протизаплідну пігулку, яку жінки могли би використовувати самостійно, отримавши контроль над власним тілом і долею.
Маргарет товаришувала з іншою неординарною жінкою – Катаріною МакКормік. Катаріна народилася в 1875 році у родині з “вищого світу”. В 1904 році вона отримала ступінь бакалавра біології в престижному Массачусетському інституті технологій, що було революційно для того часу. Згодом вона вийшла заміж за сина мільйонера. Та казкове життя невдовзі після весілля обернулося трагедією – у чоловіка Катаріни розвинулася шизофренія. Через страх, що захворювання може передаватися спадково, жінка вирішила, що не матиме дітей. Вона присвятила себе догляду за чоловіком та боротьбі за права жінок. В 1947 році чоловік Катаріни помер, і вона отримала багатомільйонний спадок.
Жоден банк, фармацевтична компанія, університет чи урядове агентство не профінансувало би розробку протизаплідних таблеток. В той час контрацепція була заборонена у більшості американських штатів. Катаріна сказала Маргарет, що готова взяти всі витрати на себе. Загалом вона пожертвувала 2 мільйони доларів, що з урахуванням інфляції зараз би склало більше 21 мільйона.
В 1953 році Маргарет та Катаріна звернулися до біолога Грегорі Пінкуса. Він займався вивченням репродуктивної функції у ссавців. Пінкус розповів, що прогестіни (синтетичні аналоги гормону прогестерону) пригнічують овуляцію у кроликів та пацюків. Наступним кроком було перевірити дієвість прогестінів у людей. Заради цього до команди приєднався гінеколог Джон Рок. Але як досліджувати протизаплідні таблетки, коли контрацепція є поза законом? Рок робив вигляд, що вивчає ліки від безпліддя, адже в таблеток є так званий “ефект відміни” – жінки частіше вагітніють після припинення прийому оральних контрацептивів. Також Рок і Пінкус досліджували препарат в Пуерто-Ріко, де контрацепція була дозволена.
Перша протизаплідна таблетка “Enovid” на основі синтетичних аналогів двох жіночих гормонів – прогестерону та естрогену – з'явилася в 1957 році. Але і тут довелося схитрувати. Вона продавалася як засіб для нормалізації менструального циклу. На упаковці була примітка: “Попередження: запобігає вагітності”. В 1959 році 500 тис. жінок з “нерегулярним циклом” користувалися таблеткою. В 1960 році нарешті було схвалено використання “Enovid” як методу контрацепції – але тільки за рецептом і тільки для заміжніх.
Наразі кожна жінка може сама планувати своє життя. Сучасні комбіновані оральні контрацептиви (КОК) є низькодозованими: вони містять в рази менше гормонів, ніж перші таблетки. КОК можуть використовуватися не тільки для запобігання вагітності, але і для покращення здоров'я і самопочуття. Підбирати КОК найкраще разом з гінекологом. Лікарі Центру здоров'я жінки нашої клініки допоможуть визначитися з оптимальним для вас методом запобігання вагітності.
Більше про історію медицини – за хештегом #оберіг_історія або на нашому сайті: https://oberig.ua/news/list/istoriya-medicini