Міфи в ендокринології
11 лютого 2013
11 лютого 2013
Серед захворювань ендокринних органів в останні роки збільшується питома вага захворювань щитовидної залози (ЩЗ). Серед них найпоширеніші: вузловий зоб, аутоімунний тиреоїдит, дифузний зоб, рак щитовидної залози, гіпотиреоз, тиреотоксикоз, підгострий тиреоїдит.
Частота захворювань ЩЗ збільшується з віком, причому у жінок зустрічається в кілька разів частіше, ніж у чоловіків. Причин зростання захворюваності багато. Серед основних: наслідки Чорнобильської катастрофи, екологічна забрудненість навколишнього середовища, в тому числі і струмогенами (речовинами, які негативно впливають на ЩЗ, викликаючи розвиток зоба), стресові ситуації, спадкова схильність, недостатнє споживання деяких макро- і мікроелементів, серед яких головну роль відіграє йод. У конкретної людини не завжди можна встановити причину розвитку того чи іншого захворювання ЩЗ.
ЩЗ є одним з найважливіших ендокринних органів, що виробляє гормони, які забезпечують нормальне функціонування багатьох життєво важливих органів. Гормони ЩЗ впливають на частоту серцевих скорочень, частоту дихання, обмін речовин, стан шкіри, волосся, зріст, репродукцію, апетит, інтелект. ЩЗ бере активну участь в реакції організму на стрес (тому часто стресові ситуації призводять до «поломок» в роботі ЩЗ). Порушення в роботі ЩЗ призводить до проблем з серцем і судинами (може підвищуватися або знижуватися артеріальний тиск, виникати різноманітні порушення ритму, розвиватися дистрофічні зміни в серцевому м'язі, порушуватися жировий обмін, що призводить до підвищення рівня холестерину і раннього розвитку атеросклерозу і його ускладнень). Дисфункція ЩЗ призводить до порушення в роботі центральної нервової системи (ЦНС) (може погіршуватися пам'ять, виникати невмотивована сонливість або навпаки збудженість, безсоння, дратівливість, депресивні стани), в роботі шлунково-кишкового тракту: виникати закрепи або проноси, гепатити, порушення в обміні речовин (з'являється схильність до набирання масі тіла або невмотивоване зниження ваги), виникають набряки.
Нормальній роботі ЩЗ майбутньої матері належить особлива роль в ендокринному забезпеченні фізіологічного перебігу вагітності і виношування здорової дитини.
Виключно за рахунок нормального функціонування ЩЗ матері відбувається закладання основних структур ЦНС плода в першому триместрі вагітності, що має основоположне значення в формуванні інтелекту майбутньої дитини.
Роль невеликої залози у формі метелика масою 15- 20 г на передній поверхні шиї досить велика і різноманітна. Від її нормального функціонування залежить стан психічного і фізичного здоров'я людини.
Але, незважаючи на виняткову важливість ЩЗ для життєзабезпечення організму, існують безліч міфів, пов'язані з нею. Отже, давайте розглянемо найпоширеніші:
Насправді тільки дисфункція ЩЗ (тобто наявність у спекотних і холодних функції ЩЗ) порушує функціонування органів і систем і може змінювати самопочуття людини. Якщо захворювання ЩЗ протікає без гормональних змін, то загальне самопочуття при цьому не страждає. Але слід пам'ятати, що багато захворювань ЩЗ, зокрема аутоімунний тиреоїдит, вузловий зоб часто поєднуються у жінок із захворюваннями жіночої статевої сфери (мастопатіями, фіброміомою матки, кіст в яєчниках, що обумовлено складним взаємозв'язком гомонів ЩЗ із жіночими гормонами).
Аутоімунний тиреоїдит може поєднуватися з іншими аутоімунними захворюваннями: цукровий діабет 1 типу, ревматоїдний артрит та інші ревматичні захворювання, вітіліго, перніціозною анемією, цирозом печінки й іншими.
Насправді далеко не завжди вузловий зоб підлягає оперативному лікуванню. У більшості випадків вузловий зоб підлягає спостереженню, іноді лікування при певних клінічних ситуаціях. Є певні показання до оперативного лікування, серед них: рак щитовидної залози, підозра на рак, зоб великих розмірів, який здавлює органи шиї, а також вузловий токсичний зоб (при якому підвищена функція ЩЗ). Необхідно знати, що вузли ЩЗ - це необов'язково рак. Переважна більшість вузлів - доброякісні. Щоб точно знати, який саме вузол в ЩЗ - необхідно зробити тонкоголкову аспіраційну пункційну біопсію вузла або вузлів ЩЗ (ТАПБ). Це єдина методика, яка дозволяє без операції відрізнити доброякісний вузол від злоякісного.
Насправді процедура абсолютно безпечна і ніколи до таких серйозних ускладнень не приводить. Можлива деяка хворобливість при проведенні і деякий час після проведення маніпуляції, виникнення синця. Але ці явища короткочасні і минають самостійно без спеціального лікування.
На жаль, повинна засмутити, ці захворювання хронічні і на сьогоднішній день жоден із застосовуваних методів лікування (тим більше народних) не довів свою ефективність в лікуванні цих захворювань (хіба що хірургічний, коли видалять всю ЩЗ, але це вже інша проблема). Але в деяких випадках, лікування необхідно призначати, наприклад, коли щитовидна залоза збільшена або вузли маленькі і можна розраховувати на їх зменшення, а тим більше, коли функція порушена. Але є і хороша сторона цієї проблеми: в більшості випадків лікування і не потрібно, а потрібно лише періодичне спостереження ендокринолога за станом ЩЗ (УЗД контроль і контроль функції ЩЗ).
Насправді боятися гормонів ЩЗ (L-тироксину) абсолютно не варто - це гормони енергії, життя і, в більшості випадків, їх прийом призводить до зниження маси тіла, хоча буває парадоксальна реакція - і людина може гладшати. Для лікування захворювань щитовидної залози в деяких випадках, особливо при зниженій функції - гіпотиреозі, призначають гормон, який виробляє сама ЩЗ - L-тироксин. В одних випадках для того, щоб зменшилася щитовидна залоза, в інших - для поповнення нестачі власних гормонів ЩЗ. У будь-якому випадку призначення гормонального лікування завжди повинно бути обґрунтованим, так як гормональні препарати так само мають певні побічні ефекти (втім, як будь-який лікарський препарат), які треба враховувати.
На жаль, в Україні на сьогоднішній день відзначається значне зростання числа ендокринних захворювань. Деякі з них вимагають негайного призначення лікування (наприклад, цукровий діабет або будь-які порушення функції ендокринних залоз), але всі вимагають обов'язкового спостереження ендокринолога з метою відстеження динаміки захворювання, призначення вчасно адекватного лікування там, де воно необхідне, його корекції. Повірте, це дуже важливо, тому що часто буває, людина, знаючи про наявність у нього того чи іншого ендокринного захворювання, що не звертається до ендокринолога, не спостерігається, не лікується, а приходить тоді, коли зовсім погано, і часто вже неможливо повернути час назад і відновити втрачене здоров'я. При цьому дуже важливо спостерігатися і лікуватися у лікаря, якому довіряєш. Оскільки ендокринні захворювання в більшості хронічні, тому і спостереження ендокринолога найчастіше потрібне довічне.
У клініці «Оберіг» Ви не тільки зможете обстежитися або проконсультуватися у ендокринолога або інших фахівців, Ви зможете отримати професійну допомогу і перебувати на диспансерному обліку і спостереженні ендокринолога.
Якщо у Вас не виявляли ендокринних захворювань або Ви з цього приводу ніколи не зверталися, але, можливо у Вас є такі симптоми:
Не зволікайте! Зверніться на консультацію до ендокринолога.