Одесит, який врятував світ від холери та чуми
1 жовтня 2021
1 жовтня 2021
В Індії його називали махатма, що означає «велика душа». Він розробив перші вакцини від холери та чуми, які врятували мільйони людей, але залишився маловідомим на своїй батьківщині.
Володимир Хавкін народився у єврейській родині в Одесі в 1860 році. Після гімназії він вступив до Одеського університету на природниче відділення. Володимир став улюбленим учнем відомого біолога Іллі Мечнікова. Але подальша наукова кар’єра була неможливою через єврейське походження та революційні погляди. Хавкіну пропонували прийняти християнство, але він відмовився.
В 1888 році Володимир переїхав до Швейцарії, а через рік – до Франції. За рекомендацією Мечникова йому вдалося влаштуватися в Інститут Пастера, де він почав працювати над створенням протихолерної вакцини. Дослідник вирощував холерні вібріони в морських свинках. 18 липня 1892 року Хавкін вколов собі вакцину з ослабленими збудниками захворювання. У нього піднялася температура, але за кілька днів нормалізувалася. Вакцина була безпечною для людей.
Відкриттям Хавкіна зацікавився британський уряд. Володимиру дозволили робити щеплення добровольцям в Індії, тодішній британській колонії, де вирувала холера. Спочатку охочих було небагато. Щоб викликати довіру індійців, він колов собі препарат на їхніх очах. Згодом, коли вакцина довела свою ефективність, люди вишикувалися в довжелезні черги та годинами чекали на щеплення. Протягом двох років Хавкін та його колеги вакцинували 42 тис. осіб.
В 1896 році в Індії розпочалася епідемія бубонної чуми. Хавкін зміг розробити вакцину за три місяці. Він знову випробовував її на собі 10 січня 1897 року. В 1901 році його призначили директором новоствореної Лабораторії дослідження чуми в Бомбеї з новим обладнанням та 53 співробітниками. До 1925 року було вироблено 26 млн доз протичумної вакцини. Лабораторія Хавкіна перетворилася на великий науково-дослідницький інститут, що носить його ім’я.
На пенсії Хавкін займався благодійністю. Він був невибагливою людиною, ніколи не мав свого будинку та прожив все життя у готельних номерах. Свої накопичення – близько 300 тис. доларів – заповів єврейській організації.
Дізнайтеся більше про історію медицини в соцмережах за #оберіг_історія або на нашому сайті.