Перший «медичний нобель»
27 серпня 2021
27 серпня 2021
Німецький бактеріолог Еміль Адольф фон Берінг присвятив своє життя боротьбі з смертельними захворюваннями і став першим лауреатом Нобелівської премії з фізіології та медицини в 1901 році – «за роботу з сироваткової терапії, головним чином за її використання при лікуванні дифтерії».
В XIX столітті зі ста дітей, які захворіли на дифтерію, помирало не менше п’ятдесяти. Лікарі не могли полегшити агонію та страждання. Перший крок до подолання захворювання зробив німецький бактеріолог Фрідріх Леффлер. В 1884 році він відкрив збудника дифтерії – паличку Corynebacterium diphtheriae.
В своїх нотатках він написав: «Ця бацила… ніколи не розмножується в організмі міріадами, і в той же час вона вбиває. Як це може бути? Мабуть, вона виробляє сильну отруту – токсин, який, поширюючись організмом, проникає до найважливіших життєвих центрів».
Припущення Леффлера було правильним. Французький мікробіолог Еміль Ру довів, що смертельні наслідки дифтерії викликані не бактерією, а токсином, який вона продукує. Ру зміг виділити цей токсин. Коли він його ввів морській свинці, то в неї розвинулися симптоми дифтерії, як після інфікування дифтерійною паличкою.
Наступний крок зробив саме Еміль Берінг. Він з’ясував, що якщо сироватку крові морських свинок, які перенесли дифтерію, ввести хворим тваринам, ті одужують. Значить, сироватка містить якийсь антитоксин, який нейтралізує токсин дифтерійної палички. Науковець Пауль Ерліх допоміг розрахувати правильне дозування антитоксину, підвищити ефективність препарату і налагодити його масштабне виробництво. Діти отримали ліки, які рятують життя.
Наразі від дифтерії можна захиститися за допомогою вакцини, яка містить анатоксин – дифтерійний токсин, позбавлений шкідливих властивостей, але здатний сформувати імунітет. Від дифтерії та правця вакцинуватися потрібно не тільки дітям, але і дорослим – кожні 10 років. Якщо настав час «поновити» імунітет – ви можете записатися на вакцинацію у нашу клініку за телефоном 521 30 03.
Більше про історію медицини – у соцмережах за #оберіг_історія або на нашому сайті.