Поліноз, або «сінна лихоманка»
6 листопада 2020
6 листопада 2020
Також його називають пилковою або сезонною алергією. Пилок з повітря осідає на слизовій оболонці носа, рота і очей, потрапляє в бронхи, контактує зі шкірою. У людей, які страждають на поліноз, імунна система неадекватно реагує на пилок, і виникають симптоми алергії.
Захворювання отримало назву «сінна лихоманка» в 1819 році. У той час вважалося, що сезонна сльозотеча викликається сіном. Зв'язок між симптомами захворювання і пилком встановили в 1873 році.
Полінозом хворіють люди різного віку. Але зазвичай перші симптоми алергії на пилок виникають в дитинстві або юності. Поліноз – це хронічне захворювання. Щороку в один і той же час симптоми повертаються. Важливий діагностичний критерій полінозу – сезонне посилення симптомів (весна, літо).
У більшості пацієнтів алергія на пилок виявляється у формі ринокон'юнктівіта, тобто алергічна реакція розвивається в слизових оболонках носа і очей. З'являється свербіж, чхання, нежить і сльозотеча. Чим вище концентрація пилку в повітрі – тим сильніше алергічна реакція. Також інтенсивність симптомів залежить від індивідуальної чутливості організму до пилкових алергенів.
Пилок рослин має мікроскопічні розміри (20-60 мкм). Пилок поширюється з вітром на великі відстані. Пацієнт може відчувати симптоми полінозу, навіть якщо знаходиться далеко від джерела пилку. Але, безумовно, чим ближче до джерела, тим сильніше симптоми алергії.
Концентрація пилку в повітрі залежить від ряду погодних факторів – температури, атмосферного тиску, швидкості вітру. Вони опосередковано впливають на вираженість проявів полінозу. Найбільше рослини викидають пилок в теплу і суху погоду, і симптоми алергії посилюються. У холодні дні пилку в повітрі менше, але при цьому тривалість періоду цвітіння збільшується.
Під час і відразу після дощу кількість пилку в повітрі різко знижується. Рослини викидають пилок найбільш інтенсивно в ранкові години (з 5 до 11), протягом дня концентрація пилку знижується і досягає мінімуму вночі. Якщо людина, що страждає на поліноз, переїжджає в іншу кліматичну зону, де відсутні алергенні рослини, симптоми захворювання минають самостійно за 2-3 дня.