Жінка, яка змінила розробку ліків
20 грудня 2021
20 грудня 2021
Гертруда Елайон прагнула зменшити людські страждання і розробила новий підхід до розробки ліків. Вона виконала свою життєву місію та отримала Нобелівську премію в 1988 році за «відкриття важливих принципів лікарської терапії».
Гертруда народилася в 1918 році в Нью-Йорку. Коли їй було 15 років, дідусь помер від раку шлунку. Це визначило майбутню кар’єру дівчини: «Я була дуже вмотивована зробити щось, що призведе до створення ліків від цієї страшної хвороби». Вона вирішила стати хіміком.
Гертруда вступила до безкоштовного коледжу, але після випуску не мала грошей, щоб продовжити навчання. У 19 років вона почала шукати роботу. Довелося попрацювати лаборантом і вчителем хімії. Гертруді вдалося зібрати гроші, щоб закінчити Нью-Йоркський університет. Вона була єдиною жінкою на своєму потоці. А в 1944 році дівчині пощастило знайти роботу мрії – в фармацевтичній компанії, яка з часом стане гігантом GlaxoSmithKline.
Разом зі своїм керівником Джорджем Гітчінгсом вона обрала раціональний, науковий підхід в розробці ліків, відкинувши традиційний метод «спроб і помилок». Коли їй було 32 роки, вона відкрила речовину 6-меркаптопурин для лікування лейкемій. Проте ефект препарату виявився тимчасовим. Гертруда була пригнічена, але сповнена рішучості знайти спосіб, щоб покращити свої ліки.
Досліджуючи «родичів» 6-меркаптопурину, в 1961 році Гертруда знайшла азатіоприн. Це імуносупресивний препарат, який зробив можливою трансплантацію. За два роки вона відкрила алопуринол, який застосовується для лікування подагри. В 1977 році вона зробила ще один прорив – розробила противірусний препарат ацикловір.
Ім’я Гертруди Елайон внесено в 45 патентів на ліки, які змінюють життя на краще. Багато людей знайшли час, щоб висловити свою вдячність. Гертруда збирала листи пацієнтів або їхніх родичів, яким допомогла її робота: хворого на оперізувальний лишай з ураженням очей, людини з пересадженою ниркою, батьків дітей з лейкемією та герпесним енцефалітом. Елайон говорила, що можливість допомогти цим людям була більшою нагородою, ніж Нобелівська премія.
Дізнайтеся більше про історію медицини за #оберіг_історія або на нашому сайті.