Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Рак легенів

Рак легенів

Рак легень – це захворювання, при якому злоякісна пухлина утворюється із клітин, які вистеляють внутрішню поверхню легень та бронхів. Незважаючи на досягнення сучасної медицини, рак легень залишається смертельно небезпечним захворюванням. Онкологи стверджують, що рак легень – один з найбільш підступних «вбивць» серед злоякісних пухлин. Переважно, його жертвами стають чоловіки.


Але в останні роки все більше жінок захворюють на рак легень. Це пов’язано з розповсюдженням паління серед представниць прекрасної статі. Жінки почали масово курити в 1970-х та 1980-х роках. Десятиріччя шкідливої звички підвищують ймовірність пошкодження ДНК в клітинах, які дають початок пухлині легень. Тому в наш час жінки поступово починають наздоганяти чоловіків в захворюваності раком легень.


Пухлина на ранній стадії в більшості випадків не викликає жодних симптомів. Це ще одна причини високої смертності. Часто пацієнти звертаються до лікаря занадто пізно, коли їм вже неможливо допомогти. Тому важливу роль в боротьбі з захворюванням грають профілактичні огляди, які дозволяють своєчасно виявити пухлину, врятувати життя і здоров’я людини.

ПРИЧИНИ ПУХЛИНИ ЛЕГЕНІВ

Причина будь-якого раку – пошкодження ДНК клітин під впливом канцерогенів. У випадку раку легень – це, перш за все, тютюновий дим. Близько 80% пацієнтів палять. Чим довше стаж паління – тим більше ризик захворювання. При цьому відмовитися від шкідливої звички ніколи не пізно! Ризик раку легені починає стрімко знижуватися після того, як ви назавжди попрощаєтеся з цигарками.


Ще одна важлива причина раку легень і бронхів – робота на шкідливих виробництвах, де людина вдихає пил і різні токсичні речовини. Мікроскопічні частинки здатні проникати в глибокі шари легень, пошкоджуючи клітини. Підвищений ризик мають шахтарі, працівники деревообробного, металургійного, фосфатного і азбестоцементного виробництва.

ФОРМИ І СТАДІЇ РАКА ЛЕГЕНІВ

Якщо згадати підручник анатомії, то можна зрозуміти, що бронхи та легені є тісно пов’язаними органами. Бронхи входять в легені і розгалужуються в них, як крона дерева. Рак бронхів та легені зазвичай об’єднують під назвою «бронхопульмональний рак». В залежності від розташування пухлини виділяють різні форми раку легень. Центральний рак зароджується в слизовій оболонці крупного бронха, а периферичний – в тканині легені.


Як і багато інших онкологічних захворювань, рак легень може давати метастази. В першу чергу вражаються розташовані поруч з первинною пухлиною лімфатичні вузли. В подальшому метастази починають виникати в печінці, нирках, кістках, головному мозку і наднирниках. Ступені розповсюдження ракових клітин визначають стадії захворювання.


Пухлина при I стадії раку знаходиться в межах бронхів або легень. II стадія характеризується появою поодиноких метастазів в найближчих лімфатичних вузлах. При III стадії пухлина охоплює декілька часток легень або проростає в сусідні бронхи, а метастази вражають віддалені лімфатичні вузли. IV стадія визначається, коли пухлина виходить за межі легень і розповсюджується на інші органи.

СИМПТОМИ І ОЗНАКИ РАКУ ЛЕГЕНЬ

Пухлина легенів викликає симптоми, які є неспецифічними. Це означає, що вони характерні для багатьох захворювань органів дихання. Тому складно виділити які-небудь однозначні ознаки раку легень. В результаті хворі часто не звертаються до лікаря своєчасно. А при ранній стадії раку легені у 15% з них симптоми взагалі відсутні.


Як же розпізнати рак легень? Невідкладно звертайтесь до лікаря, якщо спостерігаються перші симптоми раку легені і бронхів:

  • Поява постійного кашлю
  • Зміни в характері хронічного «кашлю курця»
  • Кровохаркання (навіть мала кількість крові в мокроті)
  • Задишка
  • Біль в грудях


Ранні ознаки раку легені суттєво залежать від розташування пухлини. Центральний рак (рак бронхів) викликає симптоми швидко після початку захворювання. Ріст пухлини супроводжується болем, кашлем, мокротою та іншими проявами порушення роботи дихальної системи.


Ознаки раку бронхів пропустити важко. Периферична форма більш підступна. Оскільки в легеневій тканині відсутні больові закінчення, ранні симптоми раку легень людина не здатна відчути. Перші ознаки раку легень виникають тоді, коли пухлина проростає в бронхи, плевру і сусідні органи.

РАННЯ ДІАГНОСТИКА РАКУ ЛЕГЕНЬ

Перший крок в діагностиці раку легень – це рентгенограма або знайома всім флюорографія. Не ігноруйте щорічний огляд у лікарів. Не думайте, що флюорографію вам нав’язують. Це важливий метод профілактики та діагностики раку легень та інших небезпечних захворювань. Якщо на знімку виявляють новоутворення, то діагноз «рак легенів» не знімається, доки не буде доведено, що це не так.


Не затягуйте відвідування лікаря. При підозрі на діагноз «пухлина легенів» потрібно невідкладно звернутися до профільних спеціалістів – торакального хірурга і онколога. Сучасні методи діагностики раку легень дозволяють швидко підтвердити або спростувати наявність захворювання.


За допомогою комп’ютерної томографії (КТ) розпізнаються невеликі пухлини, які не видні на рентгенограмі. В діагностиці раку бронхів та легенів на ранніх стадіях велике значення має біопсія – аналіз зразку легеневої тканини. Отримати його можна декількома способами.


Біопсія може бути виконана під час бронхоскопії. В цьому разі лікар вводить в легені бронхоскоп через гортань. В Універсальній клініці «Оберіг» використовується відеофібробронхоскопія з максимальною чіткістю зображення і забором зразку для гістологічного дослідження.


Прогресивний і малотравматичний метод діагностики пухлини легень – відеомедіастиноскопія. Торакальний хірург робить невеликий надріз в основі шиї, через який вводить хірургічні інструменти і забирає на аналіз тканини лімфатичних вузлів в області легень. 


Також біопсія може бути проведена методом трансторакальної пункції. При цьому зразки отримують через голку, якою проколюють грудну клітину під контролем рентгену, УЗД або КТ.

МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ РАКУ ЛЕГЕНЬ

Лікар обирає програму лікування пухлини легень в залежності від форми і стадії захворювання. Три основних способи боротьби з раком – це хірургічна операція, променева терапія і хіміотерапія. Хірургічне лікування раку бронхів і легенів традиційним способом передбачає розріз грудної клітини.


Універсальна клініка «Оберіг» має обладнання для проведення малоінвазивних операцій, які суттєво легше переносяться пацієнтом і дають менше ускладнень. Сучасна технологія VATS (Video-Assisted Thoracic Surgery) дозволяє проводити хірургічне втручання, зробивши лише невеликі «проколи». Через них вводяться інструменти і відеокамери для видалення пухлини і оточуючих її тканин легені.


Масштаб оперативного втручання залежить від розповсюдженості злоякісного процесу. При раку на ранніх стадіях проводиться видалення тільки невеликої частини легені. В більш складних випадках необхідне хірургічне видалення частки легені або всього органу. Хіміотерапія і радіотерапія можуть призначатися як самостійно, так і в поєднанні з іншими методами. Якщо рак легень виявлений своєчасно, шанси на одужання високі!

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ ЛЕГЕНЬ

Основне правило профілактики – відмова від паління! Також уникайте пасивного паління. Вдихання тютюнового диму, навіть якщо ви самі не палите, підвищує ризик захворювання. Але сигарети – не єдиний фактор ризику.


Поштовхом до розвитку раку може бути робота на шкідливому виробництві, забруднене повітря. Намагайтесь максимально захистити себе від цього. Профілактика раку легені також включає правильне харчування з великою кількістю фруктів та овочів. В них містяться антиоксиданти, які протистоять пошкодженню клітин легені.


Щорічно проходьте рентгенологічне обстеження органів грудної клітини! Бережіть своє здоров’я! Стандартна великоформатна рентгенографія суттєво інформативніше за флюорографію, а променеве навантаження нижче. В більшості розвинутих країн використовують комп’ютерну томографію (КТ) для щорічного скринінгу. В Універсальній клініці «Оберіг» можна пройти як великоформатну рентгенографію, так і КТ.


Навіть при такому загрозливому захворюванні рання діагностика і лікування дозволяють досягти одужання. Якщо у вас запідозрили рак легень, запишіться на прийом до торакального хірурга або пульмонолога Торакопульмонологічного центру Універсальної клініки «Оберіг», зателефонувавши за номером:

(044) 521 30 03