Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

ІНСУЛЬТ — «судинна катастрофа», з якою можна і треба боротися!

ІНСУЛЬТ — «судинна катастрофа», з якою можна і треба боротися!

Інсульт часто називають «судинною катастрофою». Та й справді, хвороба розвивається несподівано, швидко і часто призводить до вкрай несприятливих наслідків, змушуючи близьких хворого шукати шляхи реальної ефективної допомоги. Не варто думати, що інсульт — прерогатива людей пенсійного віку. Жертвами «судинної катастрофи» можуть стати активні молоді люди, особливо ті, хто веде повноцінне життя, займається інтелектуальною працею, керує бізнесом чи великими проектами… До того ж, в Україні щорічно реєструється більше 100 тисяч інсультів, тому для багатьох сімей це не пустий звук, а реальна проблема, яку доводиться вирішувати.

ЩО Ж ТАКЕ ІНСУЛЬТ?

Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє відмирання мозкової тканини. З погляду сучасної медицини, інсульт, або апоплексичний удар, — це важке і дуже небезпечне судинне ураження центральної нервової системи.

Розрізняють два основних типи інсульту: геморагічний — при розриві судин (крововилив у мозок, під оболонки й у шлуночки мозку), та ішемічний — при закупорці тромбом чи тривалому спазмі судин головного мозку.

Ішемічний інсульт, або інфаркт мозку, зустрічається набагато частіше, і складає близько 80 % всіх інсультів, геморагічний, відповідно, 20 %. Ішемічний інсульт — це закупорка тромбом артерій, які постачають мозок. Найчастіше виникає при атеросклерозі, але зустрічається також при гіпертонічній хворобі і миготливій аритмії. У цьому випадку судина зберігає цілісність стінки, однак кровопостачання по ній припиняється через спазм чи закупорку тромбом.

Геморагічний інсульт, чи крововилив у мозок, — зазвичай виникає у людей з підвищеним артеріальним тиском, найчастіше на фоні гіпертонічного кризу. Іноді причиною такого інсульту стають аневризми — вроджені чи набуті зміни стінок судин. Кровоносна судина, не витримавши підвищеного тиску на стінку, розривається. Досить часто в таких ситуаціях мова йде про необхідність невідкладного хірургічного втручання.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ «СУДИННА КАТАСТРОФА»?

Ішемічний інсульт частіше виникає в осіб старшого віку, хоча зустрічається і в молодих активних людей. У багатьох випадках вдається встановити зв’язок перших проявів з попереднім підвищеним фізичним навантаженням, впливом емоційного фактора, вживанням алкоголю та ін.

Ішемічний інсульт може статися в будь-який час доби, однак найчастіше — вночі чи на світанку. Він може розвиватися поступово протягом декількох днів, а може мати гострий перебіг. Ішемічному інсульту зазвичай передують певні порушення мозкового кровообігу. З’являється головний біль, запаморочення, похитування при ходьбі, слабкість або заніміння кінцівок, біль у ділянці серця і втрата свідомості, утруднення чи порушення мови. На відміну від геморагічного, ішемічний інсульт розвивається повільніше і людина, як правило, встигає помітити погіршення самопочуття та звернутися до лікаря зі скаргами на слабкість в руці чи нозі, запаморочення й нудоту, що дозволяє швидше зорієнтуватися і визначитися для надання негайної дієвої допомоги.

Геморагічний інсульт найчастіше розвивається у віці 45–60 років, майже з однаковою частотою у чоловіків і жінок. Виникає зазвичай раптово, після хвилювання або різкої перевтоми, фізичного перевантаження. Інсульту передують припливи крові до обличчя, раптовий інтенсивний головний біль, блювання, бачення предметів у червоному кольорі, розлади свідомості — від напівнепритомності до повної її втрати.

Наслідки інсульту руйнівні: порушується кровообіг, ділянка мозку, що перестала постачатися, відмирає і вже не може виконувати своїх функцій, а це призводить до порушень мовлення, свідомості, координації рухів, зору, чутливості, паралічів. Прогноз для хворого багато в чому залежить від того, які відділи мозку постраждали і своєчасності звернення по медичну допомогу.

Якщо порушення кровообігу сталося у правій півкулі мозку, параліч і порушення чутливості виникають у лівій половині тіла. Коли уражена ліва частина мозку, ті ж явища спостерігаються у правій половині тіла. Найнебезпечніше місце локалізації інсульту — стовбур головного мозку: саме там знаходяться життєво важливі центри.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ ІНСУЛЬТУ

  • раптовий різкий головний біль, причину якого важко пояснити;
  • поява порушення артикуляції чи спримання мови, тексту;
  • раптове заніміння чи параліч обличчя, руки або ноги, особливо з одної сторони тіла;
  • різке погіршення зору одного чи обидвох очей;
  • раптове порушення координації рухів, непевність ходи, запаморочення.

ЩО СПРИЧИНЯЄ ВИНИКНЕННЯ ІНСУЛЬТУ

Основні фактори ризику виникнення інсульту: підвищений артеріальний тиск, паління, миготлива аритмія, зловживання алкоголем, підвищений рівень холестерину в крові, атеросклероз, постійні стреси, ожиріння, низька фізична активність.

Звісно ж, присутність факторів ризику ще не означає гарантованої появи інсульту, проте, у більшості випадків, сприяє розвитку «судинної катастрофи». Тому для збереження здоров’я дуже важливо зменшити їхню кількість. Усунути окремі з них ми практично не можемо, але все, що стосується корекції артеріального тиску, способу життя і відмови від шкідливих звичок, — цілком можливо.

ЯКІ МОЖЛИВІ НАСЛІДКИ ПЕРЕНЕСЕНОГО ІНСУЛЬТУ?

В Україні склалася така ситуація: приблизно в 30 % хворих, при сприятливому перебігу хвороби, поступово частково чи повністю відновлюються порушені функції. Близько 30 % пацієнтів, що перенесли інсульт, хвороба приводить до повної або часткової втрати ряду функцій, інвалідизації, повної залежності від оточуючих і необхідності стороннього догляду. Часто після першого інсульту виникає повторний, ще важчий. Стан хворого періодично погіршується, лікування затягується, і не завжди вдається повністю відновити порушені функції, хоча можна сподіватися і на більш успішний результат. У третині випадків інсульту, при неможливості надати своєчасну спеціалізовану допомогу пацієнтові, хвороба прогресує і закінчується смертю.

Термін відновлення після інсульту індивідуальний і чітко залежить від швидкості надання спеціалізованої медичної допомоги пацієнтові, догляду й обсягу подальших реабілітаційних заходів.

Варто відзначити, що ймовірність повторного інсульту досить висока, особливо протягом першого року після першого інсульту. А другий інсульт у більшості випадків (близько 70 %) призводить до смерті. Тому треба вживати жорстких профілактичних заходів, які, якщо й не на 100 %, то все ж значною мірою, знизять ризик повторного випадку.

ЯК МОЖНА УНИКНУТИ «СУДИННОЇ КАТАСТРОФИ»?

Оскільки високий артеріальний тиск є основною причиною інсульту, потрібно постійно контролювати його перепади і вчасно вживати адекватних заходів. Світовий досвід останніх десятиліть показує, що завдяки лише самому контролю над артеріальним тиском вдалося знизити випадки інфаркту міокарда в людей, схильних до серцево-судинних захворювань, на 20 %, а інсульту — на 50 %.


Треба знати, що коли верхній показник (систолічний артеріальний тиск) постійно вищий за 140 або якщо нижній показник (діастолічний артеріальний тиск) постійно вищий за 90, — необхідно обов’язково проконсультуватися у лікаря. Медикаментозна терапія артеріальної гіпертензії постійно покращується, при правильному підборі препаратів не буде побічних ефектів і якість життя не постраждає.

Відомо, що куріння подвоює ризик інсульту. Якщо кинути палити, то ризик інсульту відразу почне знижуватися. Через п'ять років ризик розвитку інсульту в «колишнього» курця буде таким самим, як у людей, що не палять.

Варто знати свій рівень холестерину у крові. Збільшення вмісту холестерину підвищує ризик розвитку інсульту і, відповідно, зниження рівня холестерину (якщо він був підвищений) знижує ризик розвитку інсульту. Зниження вмісту холестерину в більшості людей вдається досягти за допомогою простої дієти й фізичних вправ, і лише декому потрібна медикаментозна терапія.

Змініть шкідливі звички на корисні, нехай здоровий спосіб життя стане вашим стилем. Варто знати, що щоденна прогулянка протягом 30 хвилин може суттєво покращити стан здоров’я і знизити ризик інсульту. Замість прогулянки можна вибрати будь-які інші види фізичної активності: велосипед, плавання, танці та ін.

Крім того, всім без винятку — як тим, що перенесли інсульт, так і схильним до інсульту — рекомендована дієта з низьким вмістом солі й жирів. Зменшуючи кількість солі й жирів у харчуванні, ви знизите свій артеріальний тиск і таким чином, що набагато важливіше, знизите ризик розвитку інсульту. Намагайтесь, щоб харчування було збалансованим, з переважанням фруктів, овочів, круп і помірною кількістю протеїнів.

Інсульт у більшості випадків є результатом проблем, пов’язаних із кровообігом (порушення в серці, артеріях і венах або крові, що тече по них). Наприклад, жирові відкладення, спричинені атеросклерозом чи іншими хворобами, можуть порушувати кровопостачання по артеріях, які несуть кров від серця до мозку. При блокаді цих судин може виникнути інсульт.

Ще на крок ближчі до інсульту так звані перехідні порушення мозкового кровообігу або транзиторні ішемічні атаки. Вони відрізняються від інсультів лише тим, що тривають кілька хвилин, рідше — годин, але не більше доби, і закінчуються повним відновленням порушених функцій.

Слід зазначити, що навіть якщо у людини зараз присутні більшість із вказаних факторів ризику, то шанс уникнути інсульту все-таки є. Для цього потрібно лише вчасно вжити відповідних заходів, визначити які допоможе лікар. Навіть найбільш схильна до інсульту людина може уникнути його за умови правильно організованої профілактики, у той час як зовсім здорова — при ледачому житті й відсутності міри може «заробити» інсульт, не маючи до нього схильності.

ЯКЩО ІНСУЛЬТ ВСЕ Ж СТАВСЯ?

Запам’ятайте! Інсульт — хвороба не домашня, і ефективно її лікувати можна тільки в умовах стаціонару, особливо в перші дні й тижні після виникнення. При перших ознаках інсульту негайно викликайте швидку допомогу й вимагайте госпіталізації в Інсультний центр.

Час — мозок. Так підкреслюють важливість якісної спеціалізованої допомоги в перші годинники після виникнення «судинної катастрофи»: повна діагностика (обов’язкова комп’ютерна томографія) і адекватна програма інтенсивної терапії з наступною тривалою нейрореабілітацією. Тому в розвинутих країнах надання екстреної допомоги й подальша реабілітація пацієнтів з інсультом відбувається у спеціалізованих інсультних центрах зі спеціально підготовленим персоналом і необхідним оснащенням. Результати лікування в таких центрах значно кращі, ніж у звичайних лікарнях, смертність нижча, а відсоток пацієнтів з максимальним відновленням порушених функцій взагалі вражає.

АЛЕ ЧИ Є В УКРАЇНІ ТАКІ ЦЕНТРИ?

Так, є. З лютого 2010 року в універсальній клініці «Оберіг» розпочав свою роботу єдиний в Україні повноцінний Інсультний центр. У центрі надають спеціалізовану допомогу пацієнтам з інсультом із перших годин його виникнення і до максимального відновлення втрачених функцій. Робота інсультного центру відповідає всім сучасним вимогам до такого роду підрозділів, які прийняті в розвинутих європейських країнах. У центрі передбачені повністю оснащені палати інтенсивної терапії, спеціально обладнані підйомниками палати для пацієнтів, функціонують зали фізичної реабілітації. Тут в унікальних, з технологічної точки зору, умовах оснащеності працюють висококваліфіковані спеціалісти, об’єднані в мультидисциплінарну команду для максимально ефективної організації допомоги пацієнтові з інсультом. У таку команду, крім спеціально підготовлених лікарів-неврологів, входять фізичні реабілітологи (кінезіотерапевти і ерготерапевти) — спеціалісти, які відновлюють втрачені функції, часто заново вчать пацієнтів ходити, одягатися й обслуговувати себе в побуті. Логотерапевти допомагають відновити втрачену мову. Нейрофізіологи, використовуючи спеціальне обладнання, чітко визначають реабілітаційний потенціал кожного пацієнта. Команда фахівців розробляє й реалізує індивідуальну реабілітаційну програму разом з родичами пацієнта, максимально враховуючи його потреби. Спеціальний догляд забезпечує підготовлений середній і молодший медичний персонал. Кожному приділяється стільки уваги, скільки необхадно для повноцінного відновлення.

Тепер не потрібно шукати місце, де ефективно можуть допомогти пацієнтові з інсультом, розриваючись між лікарями й лікарнями, намагаючись виїхати за кордон чи не знаючи, як забезпечити належне лікування і догляд близькій людині. Потрібно просто звернутися в Інсультний центр Універсальної клініки «Оберіг» і отримати все можливе, що зможе запропонувати сучасна медицина хворому з інсультом. Пам’ятайте, чим швидше надана спеціалізована допомога, тим кращий результат. Лікарі наполягають, що у випадку з інсультом час — це мозок і, цілком можливо, повне відновлення після «судинної катастрофи». Телефонуйте:

(044) 521 30 03