Підвищений ДГЕА-сулфат
5 листопада 2014
5 листопада 2014
Питання:
Добрий день, Ліліє Федорівно. У мене в останні роки 3 дуже сильно випадає волосся. Сьогодні я усвідомила, що проблема набула катастрофічного характеру. 2 роки тому народила дочку. Також знаю, що підвищений ДГЕА-сульфат (всю вагітність приймала дексаметозон). Читаю статті і розумію, що це може і бути причиною випадання. Але тут у мене виникають ряд питань... Щоб знизити мій гормон, треба приймати гормональні препарати. І я так розумію, як тільки я припиняю їх приймати, гормон знову піде в зростання? Все життя на гормонах? Також мене хвилює проблема ваги. Чи правда що при прийомі препаратів для зниження ДГЕА-сульфату вага буде рости або стояти на місці (в даний момент посилено намагаюся скинути 10 кг)? Дякую за відповіді.
Наталя
Відповідь:
Підвищення рівня дегідроепіандростерона сульфату (ДГЕА-С) є маркером такого захворювання, як вроджена дисфункція кори надниркових залоз, у Вашому випадку - некласичний варіант, тобто коли незначні гормональні порушення виникають і проявляються після статевого дозрівання. Захворювання пов'язане з генетичною поломкою в роботі одного з ферментів, який бере участь в синтезі гормонів надниркових залоз. Основне лікування спрямоване на корекцію надлишку чоловічих гормонів (гіперандрогенію), оскільки "поремонтувати" гени поки що не можуть.
Надлишок чоловічих гормонів може проявлятися шкірними змінами, в тому числі випаданням волосся на голові. Основне лікування для жінок, які не планують вагітність - це контрацептиви з антиандрогенним ефектом. Вони відрізняються між собою. Прийом деяких (наприклад, Діані-35) несе незначний ризик збільшення у вазі, прийом інших (наприклад, Ярини, Джаз) зазвичай не супроводжується зміною у вазі. У деяких ситуаціях можливо призначення негормональних препаратів з антиандрогенним ефектом (верошпирон, флутамид і ін.). Після скасування будь-якого лікування з часом ризик відновлення підвищеної втрати волосся високий, хоча, ймовірно не 100%. З роками (тобто ближче до менопаузи), як правило, вироблення чоловічих гормонів знижується за рахунок фізіологічного згасання функції яєчників і деякого зниження з роками вироблення ДГЕА-С залозами. Посилюють синтез чоловічих гормонів (особливо, ДГЕА-С) стреси, перельоти, операції, важкі інфекції (наприклад, грип) за рахунок активуючого впливу на функцію надниркових залоз, що може призводити до погіршення стану волосся. Навряд чи Вам доведеться все життя приймати гормональні препарати, час покаже.
У будь-якому випадку, лікування та/або скасування препаратів варто обов'язково узгоджувати з лікарем (ендокринологом і/або гінекологом).