"Захворювання кишківника – стандарти 2015" - XV Гастростудії в Універсальній клініці «Оберіг»
20 березня 2015
20 березня 2015
17 березня 2015 року в конференц-залі універсальної клініки «Оберіг» з успіхом відбулися, організовані Гастроцентром клініки – XV Гасторостудії для практикуючих лікарів загальної практики, терапевтів, гастроентерологів та ендоскопістів, присвячені сучасним стандартам діагностики та лікування захворювань товстої кишки: синдром подразненого кишківника (СРК), дивертикулярна хвороба, антибіотик-асоційовані діареї та поліпи товстої кишки. Більше 100 лікарів та провідні експерти гастроентерологи обговорили практичні питання ведення пацієнтів та дотримання стандартів доказової медицини та протоколів лікування.
Розпочалося засідання доповіддю проф. С.М. Ткача «Синдром подразненого кишківника». Експерт наголосив, що дане захворювання є дуже поширеним та часто зустрічається в практиці лікарів терапевтів та гастроентерологів, діагностується переважно на основі клінічної картини та типових симптомокомплексів, має дві основні форми: СРК з запором та СРК з діареєю та не завжди легко піддається лікуванню. Серед лікувальних стратегій переважно використовується модифікація харчової поведінки та застосування певних груп лікарських засобів, серед яких спазмолітики, несистемні кишкові антибіотики, антидепресанти та певні види пробіотиків. Жвавий інтерес до теми, велика кількість питань та дискусія після доповіді підкреслили значущість теми СРК для практикуючих лікарів.
Продовжила студії доповідь керівника Гастроцентру клініки, д.мед.н., Г.А. Соловйової «Дивертикулярна хвороба». Було представлено сучасний алгоритм діагностики та клінічного ведення пацієнтів з дивертикульозом та дивертикулітом. Висвітлено роль та місце у лікуванні дивертикуліту хірургів та гастроентерологів.
Значний інтерес учасників привернула доповідь проф. О.Е. Дорофєєва «Антибіотик-асоційовані діареї». Висвітлене сучасне бачення про роль мікробіому товстої кишки в нормі та при вживанні антибіотиків. Професор підкреслив недопустимість застосування антибіотиків без призначення лікаря, наслідком чого часто і є розвиток антибіотик-асоційованих діарей включно з таким важким їх проявом, як псевдомембранозний коліт. Саме псевдомембранозний коліт є провідною причиною смерті пацієнтів у стаціонарах. Було підкреслено роль несистемних антибіотиків та пробіотиків у лікуванні антибіотик-асоційованих діарей та псевдомембранозного коліту.
Жвавий відгук аудиторії викликало обговорення експертами фекальної трансплантації нового методу лікування важких захворювань товстої кишки, які пов’язані з патологічними змінами нормальної мікробіоти. Цей метод показав надзвичайну ефективність у клінічних дослідженнях та починає впроваджуватися в практику і в Україні.
Як завжди високий інтерес аудиторії супроводжувала доповідь завідувача відділенням ендоскопії та малоінвазивної хірургії клініки, к.мед.н., В.О. Яковенка – «Поліпи товстої кишки». Експерт вкотре підкреслив значення сучасного стандарту виконання колоноскопії із застосуванням модерного обладнання (в клініці «Оберіг» колоноскопія виконується за допомогою найпотужнішої станції OLYMPUS EVIS EXERA III), що дозволяє виявляти найменші поліпи та інші передракові зміни. Значне поширення колоректального раку в Україні (рак товстої та прямої кишки), виявлення захворювання у пізніх стадіях, незначна кількість скринінгових колоноскопій однозначно свідчать про недостатність наших зусиль у боротьбі з цим недугом. В.О. Яковенко продемонстрував дані не тільки про діагностичні можливості клініки у виявленні поліпів товстої кишки, а й надав інформацію про велику серію, виконаних ним у клініці ендоскопічних операцій (більше 2500 ендоскопічних резекцій слизової оболонки та близько 100 ендоскопічних підслизових диссекцій), що говорить про надзвичайний досвід клініки та особисто експерта у виконанні таких втручань з приводу поліпів та пухлин товстої кишки.
Гастроцентр універсальної клініки «Оберіг» і надалі продовжуватиме проводити Гастростудії для практикуючих лікарів з метою поширення найсучасніших наукових знань та клінічних стандартів у практичну роботу лікарів, які не мають права зупинятися у розвитку.