COVID-19 у питаннях і відповідях. Частина 4. Тести
12 жовтня 2020
12 жовтня 2020
Тестування на COVID-19 першого ряду проводилось за допомогою мазка з носоглотки, який береться з носа або горла. Це може бути неприємно. Однак це швидкий тест, і в руках досвідченої людини це зазвичай не так вже й погано.
Нині ми переважно робимо ПЛР-тест, для якого береться мазок з носа або горла. Мазок, повний слизу, відправляється в лабораторію. Цей тип тестування може показати хибно негативні результати – це пов’язано з тим, що слиз на мазку не містив достатньої кількості вірусу для виявлення на тесті. Це може статися, якщо мазок було зроблено неправильно або якщо кількість вірусу в організмі – «вірусне навантаження» – була низькою (наприклад, одразу після контакту з хворим, коли зараження відбулося, але вірус не встиг розмножитися в достатній кількості).
Цілком ймовірно, що у людей певний час після зараження виробляється імунітет, і вони не можуть заразитися знову. Але оскільки COVID-19 є новим, ми точно не знаємо, як довго організм зберігатиме імунітет від вірусу.
Якщо Ви перехворіли на COVID-19 і тест на антитіла (ІФА-тест) виявив наявність імунітету, тоді так, Ви можете сподіватися, що не будете інфіковані повторно принаймні протягом кількох місяців. Імунітет – це не якась суперсила. А антитіла не зберігаються безкінечно. Це означає, що будь-який захист у якийсь момент закінчиться.
Перше, на що потрібно звертати увагу, – це відсоток позитивних тестів з усіх проведених, так званий коефіцієнт виявлення. Чим меншим є цей показник, тим краще. Рекомендований показник ВООЗ – до 5% виявлення серед проведених тестів. Це свідчення того, що загальна кількість тестувань є достатньо великою і дає можливість раннього виявлення інфікованих.
В Україні цей показник становив 11-17%, а в деяких областях більше 25%. Це значить, що ми тестуємо переважно вже хворих, і цього недостатньо для ефективного виявлення всіх інфікованих.