Історія заміни суглобів
4 листопада 2021
4 листопада 2021
Говорячи сьогодні про реконструктивну ортопедію та її сучасні можливості, цікаво зазирнути в архіви медицини — а з чого розпочиналась історія встановлення ендопротезів?
Історія спроб з відновлення функцій важкорухомих суглобів бере почалася у стародавні часи. Звісно, що можливості тодішньої медицини обмежувалися підручними засобами: у літописах медицини зберіглися згадки про операції, коли голівка стегнової кістки обгорталася консервованою бичачою очеревиною або сечовим міхуром; у якості ендопротезу використовували роги биків та носорогів, каучук та навіть кокосові горіхи.
Немає сумніву, що такі методи оберталися загибеллю хворого. Але лікарі не полишали надії винайти рішення проблеми і продовжували експериментувати: у 1890 році німецький хірург Темістокль Глюк виготовив ендопротез голівки стегна зі слонової кістки, просверливши декілька отворів у ній для фіксації у вертлюжній западині. На жаль, в доантибіотикову та донаркозну еру ця операція також мала летальний фінал.
Приблизно через сорок років, у 1930-ці роки минулого століття, індустріальні досягнення дозволили винахідникам використовувати неорганічні сплави. Американець Майкл Сміт-Петерсон створив ковпачковий ендопротез з віталліума (сплав кобальта, хрома та молібдена), Р. Уайлс — перший тотальний ендопротез кульшового суглоба, брати-французи Роберт та Жан Жюде розробили полімерний (акриловий) ендопротез голівки стегнової кістки.
Протягом декількох десятиліть лікарі-ортопеди використовували ендопротези, винайдені Костянтином Сивашем, але продовжували шукати шляхи зменшення недоліків конструкції цих протезів. Справа в тому, що через деякий час встановлені імпланти піддавалися розхитуванню одного чи двох компонентів ендопротезу через природні процеси асептичного некрозу. Відповідно, пацієнти потребували повторного протезування у 10 – 30% випадках. Наразі в світі вважають показником якості біомеханічного протезу задовільним, якщо за 10 років спостереження частота дестабілізації не перевищує 10%.
На сьогодні в універсальній клініці «Оберіг» ми виконуємо операції з ендопротезування суглобів, використовуючи найсучасніші моделі від провідних виробників світу — компанії "Zimmer" (це лідер світового ринку), фірми "Smith & Nephew”, “Lima Lto s.p.a.” та інших. Але ж все одно запорукою успіху є злагоджена командна робота та величезний досвід наших фахівців, керівником яких є провідний український ортопед-травматолог Вадим Петрович Данькевич. Оснащена за останнім словом техніки сучасна операційна надає можливість проводити найскладніші операції та отримувати результати, співставні із світовими стандартами.
Данькевич Вадим Петрович, ортопед-травматолог, лікар вищої категорії, Заслужений лікар України, завідувач Центру ортопедії та травматології універсальної клініки «Оберіг»
Записатися на консультацію за телефоном 044-521-30-03.