Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад Google Chrome, Firefox чи Microsoft Edge.

Види ендопротезування колінного суглоба

Види ендопротезування колінного суглоба

В ортопедії є декілька видів заміни колінного суглоба: часткове, повне та ревізійне.

Часткова заміна колінного суглоба проводиться зазвичай після перенесених травм або при деяких видах артрозу, коли руйнуванню піддалися не всі анатомічні структури колінного суглоба. Потреба в частковому протезуванні часто є у пацієнтів похилого віку із супутніми метаболічними порушеннями, надмірною вагою тіла. Часткова заміна, або артропластика, на сьогодні є безпечним та малоінвазивним втручанням, після якого повністю відновлюється функція колінного суглоба. Під час операції нижню частину стегнової кістки видаляють, а на її місце встановлюють металеву оболонку, яка відтворює суглобову поверхню. На велику гомілкову кістку (це одна з двох кісток гомілки) встановлюють металеву пластину із пластиковим вкладишем та металевим штоком. Усю конструкцію фіксують спеціальним чином. У залежності від клінічної ситуації задню хрестоподібну зв’язку, яка не дає вивертатися коліну назад, зберігають або замінюють імплантом. Операція дозволяє відновити нормальну вісь суглоба та забезпечити його природню функцію.

Повна заміна колінного суглоба показана в разі повної втрати функції, яка спостерігається внаслідок артрозів, ревматичних (ревматоїдний артрит) та інфекційних захворювань, злоякісних процесах із локалізацією у колінному суглобі. У цих випадках встановлюється ендопротез, який анатомічно відтворює усі структури, включаючи надколінник та зв’язочний апарат. Такий суглоб може прослужити господареві 15-20 і більше років.

Ревізійне ендопротезування колінного суглоба — це вид оперативного втручання, при якому проводиться заміна окремих компонентів штучного колінного суглоба, або попередній ендопротез повністю видаляється, а на його місце встановлюється новий. Така необхідність може виникнути через нестабільність, поломку чи зношення ендопротеза.

Протезування колінних суглобів, які втратили свою функцію, — життєво необхідна операція, адже вона допомагає людини не тільки відновити можливість руху, але й попереджає появу ускладнень, пов’язаних із знерухомленістю кінцівки. До таких ускладнень відносять: постійний біль у суглобах, зміни у психоемоційному стані людини, атрофія м’язів, порушення постави, вкорочення кінцівки, розвиток деструктивних змін в хребті та кульшовому чи колінному суглобах з протилежного боку, негативні зміни в функціонуванні гормональної та імунної систем, гастропатії, що пов’язані із прийомом нестероїдних протизапальних засобів та анальгетиків. Ендопротезування запобігає інвалідизації та дозволяє людині відновити працездатність.

Обмеження після ендопротезування стосуються лише підйому важких предметів (не можна піднімати більше 20 кг одномоментно). Контрольовані рухи та помірні навантаження на обидві ноги рівномірно гарантують максимальний термін служби нового колінного суглоба. Слід остерігатися місць, де є небезпека підсковзнутися, перечепитися та впасти. У звичайному житті ці обмеження людина майже не відчуває. Після операцій наші пацієнти на багато років повертаються до звичайного рівня мобільності, занять помірними фізичними вправами, а деякі навіть здійснюють свої мрії піти на танці!