Рання діагностика епілепсії
13 листопада 2020
13 листопада 2020
Необхідно знати, що всі пацієнти з епілепсією мають епілептичні напади, проте не всі, хто мають епілептичний напад, отримують діагноз епілепсія. Правильне своєчасне обстеження пацієнта, який переніс перший в своєму житті епілептичний напад, – це запорука збереження нормальної якості життя, вибору оптимальної тактики лікування та попередження повторних нападів.
Епілепсія – складне захворювання, яке має багато форм та проявів. За типом нападу епілепсії класифікують як фокальні та генералізовані. При фокальній епілепсії патологічна активність нейронів обмежена певною ділянкою мозку, а при генералізованій – охоплює весь мозок. Епілептичні напади можуть бути гострими симптоматичними (спровокованими) чи неспровокованими.
Симптоматичні епілептичні напади виникають під час гострих станів чи уражень на рівні цілого організму або мають тісний, безпосередній часовий зв’язок з підтвердженим ураженням головного мозку. Серед найбільш частих причин – черепно-мозкові травми, судинні захворювання головного мозку, відміна наркотиків, вплив токсичних речовин та наркотиків, метаболічні порушення. Доля випадків з симптоматичною епілепсією не перевищує 25-45%.
Неспровоковані епілептичні напади розподіляють на 2 категорії: ті, що виникають за відсутності провокуючих факторів (епілептичний напад невідомої етіології), та епілептичні напади, пов’язані з стійким ураженням головного мозку чи прогресуючим порушенням функції ЦНС. Неспровоковані епілептичні напади можуть бути одиночними (виник вперше) чи можуть повторюватись (епілепсія). Частіше вони виникають у чоловіків; а також у осіб молодше 12 місяців та старше 65 років. Прогноз і тактика лікування залежать від різновиду епілепсії.
Відповідно до рекомендацій Міжнародної протиепілептичної ліги (The International League Against Epilepsy (ILAE)) діагноз «епілепсія» ставиться в таких випадках:
Діагностичний пошук розпочинається зі збору анамнезу – огляду та опитування пацієнта. Лікар-невролог уточнює обставини, за яких виник епілептичний напад, клінічні прояви під час епілептичного нападу та стан після нього.
Особливу діагностичну цінність мають:
Також необхідно з’ясувати супутні симптоми, стани та захворювання, провокуючі фактори, сімейний анамнез епілепсії та епілептичних нападів.
Для визначення причини та природи епілептичного нападу, крім ретельного опису клінічних проявів та результатів неврологічного огляду, використовуються лабораторні та інструментальні обстеження. Слід виключити неепілептичні причини нападу – неврологічні, психіатричні чи системні.
Лабораторні обстеження можуть включати:
Один з основних методів інструментального обстеження в діагностиці епілепсії – це електроенцефалографія (ЕЕГ), тобто реєстрація біопотенціалів головного мозку. ЕЕГ здійснюється за допомогою комп'ютерних електроенцефалографічних комплексів. Сигнали відводяться з поверхні голови за допомогою накладених на шкіру електродів. Для обстежуваного пацієнта це цілком безболісна процедура.
У осіб з епілепсією на ЕЕГ може бути виявлена так звана епілептиформна активність – електричні коливання головного мозку у вигляді гострих хвиль та піків, які значно відрізняються від фонової активності. Проведення ЕЕГ протягом перших 24 годин після виникнення епілептичного нападу має більшу ймовірність виявити епілептиформні аномалії, ніж проведене пізніше (протягом наступних днів). Реєстрація епілептиформної активності під час стандартної 12-канальної ЕЕГ, що проводиться пацієнту з епілептичним нападом, що виник вперше в житті, може вказувати на ризик повторення епілептичного нападу. Нормальна ЕЕГ не виключає повторного виникнення епілептичних нападів.
У невідкладних умовах за підозри структурних аномалій головного мозку у пацієнтів з епілептичним нападом, що виник вперше, необхідне проведення нейровізуалізації, переважно МСКТ головного мозку, для виключення посттравматичних ускладнень, внутрішньомозкової кровотечі, набряку головного мозку, об’ємних новоутворень і т.п. В плановому порядку пацієнтам з епілептичним нападом, що виник вперше в житті, чи у яких вперше діагностовано епілепсією, рекомендується проведення МРТ головного мозку за протоколом «Епілепсія».
Якщо у Вас особисто, Вашої близької людини чи дитини стався випадок епілептичного нападу – не зволікайте. Запишіться на консультацію в Універсальну клініку «Оберіг» за телефоном (044) 521 30 03.