Рекомендовано для прочитання всім жінкам! Популярно про кісту яєчників
23 жовтня 2012
23 жовтня 2012
Що потрібно знати жінці про найпоширеніше жіноче захворювання, що вимагає хірургічного лікування, кісту яєчника? Про це популярно розповів керівник Центру Здоров'я Жінки клініки «Оберіг», Заслужений лікар України, к.м.н., В.Д. Ліщук. Ця інформація буде корисною для кожної жінки, не пошкодуйте кілька хвилин Вашого часу та прочитайте.
Кіста - термін, швидше, побутовий. А в науковій літературі її називають утворенням яєчників, пухлиною яєчників або цистаденомою. Вона являє собою доброякісне утворення, заповнене рідиною. Але не тільки нею. Яєчники - унікальний орган. Він утворюється з усіх трьох оболонок, з яких формується людина. Тому пухлини в ньому здатні мати різну структуру. Існують і функціональні кісти. Вони виникають під час збоїв у роботі фолікулів або жовтого тіла. Причини виникнення кісти науці невідомі. Але ми знаємо її можливі наслідки.
Вона може призвести до:
Затягувати з цією проблемою не можна. Але збити з пантелику можуть розповіді подружок: мовляв, «така штука» у них розсмокталася сама по собі. І це, дійсно, можливо. Але тільки у випадку, якщо кіста функціональна. Про це знають висококваліфіковані гінекологи. Якщо результати УЗД вказують на такий характер кісти, вдаються до методу спостереження та / або консервативного лікуванню за допомогою спеціальних препаратів. Саме такий зважений підхід використовують лікарі клініки «Оберіг». Суперечливим в медицині є й необхідність видалення ендометріоїдних кіст невеликих розмірів до 3 см - питання вирішується в кожній конкретній ситуації. Але в більшості випадків без операції, на жаль, не обійтися. Саме видалення кісти яєчників - на першому місці серед усіх хірургічних втручань в гінекології.
Шрами, небезпека безплідності, необхідність довгого перебування в лікарні - ось що лякає жінок, коли постає питання про операцію. Часто це і стає причиною уявної втечі від проблеми. Багато хто з нас так і ходять з кістою, побоюючись «жахів скальпеля». І наближають ймовірність грізних ускладнень. Але справа в тому, що далеко не всі лікарі озвучують своїм пацієнткам можливість проведення лапароскопії - малоінвазивної операції (з мінімальним втручанням в тіло). Саме вона забезпечує швидке повернення до звичного життя. У клініці «Оберіг» багатьох пацієнток виписують на наступний день після лапароскопії - з подальшим відновленням в домашніх умовах (але з обов'язковим візитом до лікаря). При необхідності видають лікарняний.
Помилково вважається - і цей міф, що гріха таїти, поширюють і деякі лікарі: при традиційному методі хірургу краще видно, що робиться всередині, ніж при малоінвазивних втручань. Насправді при лапароскопії через спеціальний прокол запроваджується особливий, підключений до екрану, прилад. Він дозволяє лікарям повністю оглядати і контролювати черевну порожнину - без всяких розрізів. Через інші проколи вводяться медичні інструменти і здійснюється видалення кісти. А витягується пухлина через особливі катетери (ця операція, так само як і традиційна смугова, робиться під загальним наркозом). Хороший косметичний ефект. Шрамів не залишається. Замість величезних розрізів - невеликі проколи: два-три всього лише по 0,5 см і один розміром 1 см. Максимум шансів народити дитину після видалення кісти.
Лапароскопія проводиться в медичних установах України. Але при виборі клініки потрібно враховувати досвід лікарів - як пишуть на форумах, наскільки у хірурга «набита рука». У Центрі Здоров'я Жінки Універсальної клініки «Оберіг» 83% операцій проводяться за допомогою малоінвазивних технологій. І це відповідає золотому стандарту зарубіжжя. Вже 70-90% всіх хірургічних втручань в гінекології в клініках Західної Європи здійснюються цим щадним способом. Але треба дивитися на проблему реально: проведення лапароскопії можливо не завжди. Все залежить від розміру, характеру пухлини. Іноді показана лапаротомія - традиційне видалення кісти з розрізанням черевної порожнини. Але досвідчений хірург проведе її з мінімальними ризиками для жінки.
Як було сказано, кіста найчастіше не дає про себе знати. У деяких випадках можливі порушення менструального циклу, дискомфорт, болі внизу живота. Але нерідко обходиться й без цих симптомів. Головне в її діагностиці - регулярний (не рідше 1 разу на півроку) огляд у грамотного гінеколога. Якщо лікар виявить утворення в яєчниках, він обов'язково направить на додаткове обстеження. Це УЗД і тест на онкомаркери (аналіз крові). Ми застерігаємо жінок від самостійної здачі онкомаркерів. Іноді результати можуть бути невірно витлумачені неспеціалістами.
Направляти на такий аналіз і оцінювати його повинен тільки лікар! Також, за необхідності, призначається дослідження ... шлунка і товстої кишки. На жаль, утворення в яєчниках можуть бути викликані вторинними змінами при раку цього органу. Цим, здавалося б, дуже далеким від «питань гінекології» аналізом не можна нехтувати.
І все ж, якою б не була операція - малоінвазивна або традиційна - в солідних клініках обов'язково повинні проводити термінове цитологічне дослідження - прямо під час хірургічного втручання. Адже все передбачити неможливо - навіть при добрих аналізах. Якщо «екстрена цитологія» покаже: картина не настільки оптимістична - можна вжити термінових заходів, не втрачаючи дорогоцінного часу. Ще один важливий факт. Жінки, у яких була кіста, - в групі ризику по виникненню нових пухлин в яєчниках. Після операції лікар завжди дає індивідуальні рекомендації, як поводитися, щоб не допустити повторення сценарію. І слід пам'ятати: хоч причини виникнення кіст не з'ясовані, відомі фактори-провокатори. Це шкідливі звички, переривання вагітності. Є сенс вести здоровий спосіб життя, вибрати ефективний метод контрацепції (якщо в найближчому майбутньому не плануєте стати мамою) - і зберегти здоров'я.
Пам'ятайте, що Ваше здоров'я у Ваших руках і не варто нехтувати ним! Записатися на прийом до лікарів-гінекологів Універсальної клініки «Оберіг» Ви можете за номером телефону 521 30 03.