Що таке векторні вакцини?
20 травня 2021
20 травня 2021
Вакцина від коронавірусу AstraZeneca належить до векторних вакцин. Це новий тип вакцин, але технологія, яка в них використовується, має довгу історію – більше 30 років. Наразі у світі затверджено шість векторних вакцин – чотири від коронавірусу та дві від гарячки Ебола.
Що таке вектор? Це безпечний для людини вірус, який виконує доставку всередину клітини «посилки» з геном. У випадку вакцини від COVID-19 – це ген спайк-білку коронавірусу. Клітина на основі отриманого гену синтезує цей білок, і організм запускає механізм формування імунітету.
Спочатку вчені розробляли вектори для іншої мети. Вони сподівалися, що за їхньою допомогою можна буде виправляти генетичні мутації. Дослідження розпочалися в 1980-х роках. У більшості випадків як вектор використовували модифікований людський аденовірус, що викликає звичайну застуду, а саме один з його типів – Ad5.
Сподівання вчених тоді не виправдалися. Для генної терапії потрібно вводити велику кількість вірусних векторів, що викликає запальну реакцію в організмі. Але для вакцинації достатньо маленької дози, а контрольоване запалення, навпаки, є корисним. Це привертає увагу імунної системи до аденовірусу і його «посилки».
У 2000-х роках дослідники почали вивчати аденовірусні вектори як основи для вакцин. Виявилося, що Ad5 має серйозний недолік. Багато людей перехворіли на застуду, яка викликається цим аденовірусом, тому мають до нього імунітет. Їхній організм просто не пускає «посилку» в клітини.
Один з шляхів вирішення проблеми – це використання аденовірусів шимпанзе. Першою вакциною на основі аденовірусу шимпанзе, що тестувалася на людях, стала вакцина від малярії, створена вченими Оксфордського університету.
Вектор достатньо розробити тільки один раз – а потім можна тільки міняти «начинку» для боротьби з різними захворюваннями. Вектор на основі аденовірусу шимпанзе, який зараз використовується у вакцині AstraZeneca, до пандемії вже протягом 10 років тестувався в різних клінічних дослідженнях.
Створенню векторних вакцин від коронавірусу передували десятиліття наукової роботи. Це стосується і мРНК-вакцин, про які ми писали раніше. Тому ці вакцини хоча і є інноваційними, проте вони мають надійне підґрунтя.
Якщо вам подобається історія медицини, запрошуємо почитати інші дописи в фейсбуці за хештегом #оберіг_історія або на нашому сайті.