Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Лабораторні дослідження: загальноклінічні дослідження

Лабораторні дослідження: загальноклінічні дослідження

Кров

Загальний аналіз крові

Рекомендується проводити забір крові натще або, як мінімум, через 2 години після останнього прийому їжі.

Сеча

Загальний аналіз сечі

Перед дослідженням обов'язковий ретельний туалет зовнішніх статевих органів.

Для жінок: Бажано закладати тампон у піхву перед забором матеріалу для попередження контамінації сечі виділеннями із піхви. Не проводити забір матеріалу під час менструації!

Для чоловіків: Повністю відтягнути шкірну складку, звільнити зовнішній отвір сечовивідного каналу.

Білок в добовій сечі

Необхідно збирати сечу протягом доби у суху чисту ємність. Ємність з сечею необхідно зберігати в прохолодному темному місці (оптимально в холодильнику на нижній полиці при t 4-8°С), не допускаючи її заморожування. Після збору добової сечі, максимально точно вимірюється добовий об'єм сечі, ретельно перемішується і відливається 100 мл від загального об'єму в одноразовий контейнер для сечі. Ємність з сечею щільно закривається кришкою та доставляється до лабораторії.

Обов'язково вказати добовий об'єм сечі!

Проба за Нечипоренко

Досліджується середня порція ранішньої сечі. Сеча збирається в одноразовий контейнер для сечі в кількості 15-25 мл. Ємність з сечею щільно закривається кришкою та доставляється в лабораторію.

Проба за Нечипоренко не здається в один день із загальним аналізом сечі.

Сеча за Зимницьким

Сеча збирається протягом доби через кожні 3 години. О 6 годині ранку пацієнт випорожнює сечовий міхур. Ця порція сечі видаляється. Збір сечі починають з 9 годин ранку і проводять кожні 3 години (з 9 год. до 12 год. – в перший контейнер; з 12 год. до 15 год. – в другий контейнер; з 15 год. до 18 год. – в третій; з 18 год. до 21 год. – в четвертий; з 21 год. до 24 год. – в п'ятий; з 24 год. до 3 год. – в шостий; з 3 год. до 6 год. – в сьомий; з 6 год. до 9 год. ранку – в восьмий). Кожну ємність нумерують та вказують інтервали часу. Ємності з сечею щільно закриваються кришкою та доставляють до лабораторії.

Метанефрини в добовій сечі

Перед плановим збором сечі для визначення метанефринів, протягом 3 днів не можна застосовувати препарати, що містять раувольфію, теофілін, нітрогліцерин, кофеїн, етанол, хлорпромазин, контрастні барвники, гідроксіметоксіфенілгліколь, іміпрамін, фенацетин, пропранолол, по-можливості не приймати інших лікарських засобів, а також харчових продукти, які містять серотонін (шоколад, сири та інші молочні продукти, банани), не вживати алкоголь. Уникати фізичного навантаження, стресів, куріння, больових впливів. Обмежити добовий прийом рідини до 1,5 л.

Порядок дій:

  • Перед дослідженням отримати в лабораторії консервант.
  • Вранці, після пробудження, спорожнити сечовий міхур як зазвичай.
  • Перед збором сечі висипати консервант у велику ємність (3-літровий сосуд). На 1 літр сечі потрібен 1 пакет консерванту.
  • Наступні порції сечі збирати в ємність рівно протягом доби, останнє сечовипускання в посудину має бути вранці наступного дня після пробудження.

Кал

На дослідження не можна направляти кал після клізми, введення ректальних свічок, прийому касторового або вазелінового масел. За показаннями лікарем призначається пробна дієта, якої пацієнт дотримується протягом 4-5 днів. Кал для дослідження не повинен вміщувати сторонніх домішок, наприклад – сечі.

Копрограма

Для копрологічного дослідження збирають свіжий кал в одноразовий контейнер для кала в кількості 2-3 грам.

Ємність з калом щільно закривається кришкою, і доставляється до лабораторії.

Аналіз кала на яйця гельмінтів та цисти найпростіших

Збирають свіжий кал в одноразовий контейнер.Кал для дослідження на яйця гельмінтів збирається з семи ділянок фекалії у кількості 2-3 грам. Ємність з калом щільно закривається кришкою та доставляється до лабораторії. Крім того, до лабораторії доставляють мимоволі виділених паразитів.

Інші біологічні матеріали

Зішкріб на ентеробіоз

Зішкріб роблять вранці, не встаючи з ліжка до проведення гігієнічних процедур та випорожнення. Для дослідження необхідно взяти прозору липку стрічку (вузенький скотч), котру приклеюють до перианальних складок липкою стороною, потім цією ж стороною приклеюють до чистого, сухого предметного скла. Предметне стекло розміщується в чистому одноразовому пакеті та доставляють до лабораторії.

Урогенітальні виділення (жінки)

Перед проведенням забору матеріалу необхідно:

  • протягом 3-х годин утриматися від сечовипускання;
  • виключити протягом 3-х діб статеві стосунки, спринцювання та використання внутрішньо-вагінальних свічок;
  • не проводити забір матеріалу під час менструації.

Урогенітальні виділення (чоловіки)

Перед проведенням забору матеріалу необхідно:

  • протягом 2-3-х годин утриматися від сечовипускання;
  • виключити протягом 3-х діб статеві стосунки, місцеве застосування мазей.

Урогенітальні виділення (гормональне дзеркало)

Перед проведення забору матеріалу необхідно:

  • протягом 3-х годин утриматися від сечовипускання;
  • виключити на протязі 3-х діб статеві контакти, спринцювання, використання внутрішньо-вагінальних свічок та мазей. Ексфоліативна цитологія

    Цитологічне дослідження входить в систему скринінгу раку шийки матки. Достовірність цитологічного методу при початкових формах раку шийки матки досягає 80%.

    Перед проведенням забору матеріалу необхідно:

    • протягом 3-х годин утриматися від сечовипускання;
    • виключити протягом 3-х діб статеві контакти, спринцювання, використання вагінальних свічок та мазей.

ПАП-тест

Оптимальний період для забору матеріалу – середня або пізня фоллікулінова фаза менструального циклу (6-14-й д.м.ц.).

Не рекомендується забір матеріалу під час менструації.

Не менш ніж за 48 годин до відбору матеріалу слід призупинити введення ліків вагінально, протизаплідних засобів і не проводити спринцювання.

Не вступати в статеві відносини напередодні забору матеріалу.