Упс!
Сторінка не підтримує цей браузер. Відкрийте її в сучасному браузері, наприклад , чи .

Логопедична робота з пацієнтами з трахеостомою

Логопедична робота з пацієнтами з трахеостомою

Пацієнти з тяжким інсультом, яким через порушення дихання та ковтання встановлюється трахеостомічна трубка, потребують допомоги логопеда вже на ранніх етапах реабілітації. І завдання логопеда – навчити людину зробити акт ковтання і дихання скоординованими.

У нашому Інсультному центрі ми перші в Україні започаткували цей напрямок. Усвідомленню важливості розвитку логопедичної реабілітації сприяли масові звернення людей, які благали: «допоможіть нам зняти трахеостомічну трубку, тому що нас жоден реабілітаційний центр, крім вас, не бере».

Я почала вивчати закордонну літературу, почала ходити до анестезіологів, які мене дуже багато чому навчили, до ендоскопістів, і вивчила більш детально напрямок логопедичної роботи з пацієнтами з трахеостомою. Це і відновлення функції дихання, і відновлення функції ковтання, робота над скоординованістю актів дихання і ковтання, це навчання пацієнтів правильному голосоутворенню, тому що довгий час такі пацієнти з трахеостомічною трубкою не чують свій голос. Поясню.

Трахеостома – це трубка, яка стоїть нижче рівня голосових зв’язок, і відповідно, голосові зв’язки не змикаються, тому що повітря не проходить крізь них, і фонації в таких пацієнтів немає.

І от коли вже лікарі нам дозволяють здувати манжету трахеостомічної трубки, пацієнти чують свій голос, і їхні емоції неймовірні, це неможливо передати словами, коли людина місяць, два, три не чує власний голос. Навіть є певний період, коли людина, яка тривалий час перебувала на трахеостомічній трубці, не може володіти своїм голосом, вона не розуміє, як це – дихати, ковтати, говорити при цьому. І такі пацієнти або відчувають, що їм не вистачає повітря, або що повітря холодне, тобто по-іншому відчувають, ніж ми в нормі. І от завдання логопеда – пояснити пацієнтові, навчити, як це фізіологічно відбувається, навчити говорити, навчити володіти своїм голосом, голосовими зв’язками, і відповідно, так як акт дихання і ковтання пов’язані, то і працювати в цьому напрямку.

Можу сказати, що ми – єдиний центр, в якому на професійному рівні розвинута саме ця логопедична робота з пацієнтами з трахеостомою. У нас є дуже багато пацієнтів. Зараз, в нинішній час ковіду, у пацієнтів з важким перебігом, тяжкою дихальною недостатністю також є трахеостоми. І ось завдання логопеда – навчити, як правильно дихати, говорити, і після цього вже – як бути без трахеостомічної трубки. Бо такі пацієнти довгий час перебувають на апаратах ШВЛ, і вони відвикають, як це – фізіологічно дихати, говорити. Ми навчаємо і відновлюємо функції дихання і ковтання у таких пацієнтів.

Юлія Петрівна Защипась, старший логопед Інсультного центру універсальної клініки «Оберіг».

Телефонуйте: +38 044 521 30 03 або короткий номер 30 03.