Історія переливання крові
26 березня 2021
26 березня 2021
У сучасному світі переливання крові – це безпечна процедура, яка рятує тисячі життів. Тепер ми знаємо, що переливати можна тільки кров, яка є сумісною за групою та резус-фактором. Уся донорська кров перевіряється на інфекції - такі як гепатит і ВІЛ. Та століття тому переливання крові було лотерею, де розігрувалися життя або смерть.
Англійський лікар Річард Лоуер почав переливати кров між собаками в 1666 році. Статтю про ці експерименти прочитав його французький колега Жан Дені. Він вирішив, що буде переливати кров ягнят і телят людям. Дені вважав, що це ефективний метод лікування психічних захворювань. Кров покірних тварин може заспокоїти бентежну душу. З кількома першими пацієнтами Дені пощастило, вони нормально перенесли процедуру – принаймні, залишилися живими. Лоуер був дуже роздратований, що Дені забрав у нього першість, тому теж виконав переливання овечої крові чоловікові, який був несповна розуму. Пацієнтові сподобалося, і він навіть попросив повторити процедуру.
Але в 1668 році для переливання крові настала темна смуга, яка тривала наступні півтора століття. Впевнений в своєму успіху Дені взявся за лікування божевільного 35-річного пацієнта. За чоловіком доглядала його дружина. Якось він втік від неї та прогулювався голяка вулицями міста. Дені запропонував зробити переливання, щоб заспокоїти «жар в крові» чоловіка. Лікар двічі перелив кров теляти пацієнтові. Тепер є очевидним, що у чоловіка стався гемотрансфузійний шок – небезпечний для здоров'я та життя стан, що виникає при переливанні несумісної крові. Зокрема, у нього боліли нирки та була чорна сеча. Але, мабуть, пацієнт був міцним чоловіком. На третій день він одужав і повернувся до своєї дружини. Та за кілька місяців знову почав поводитися божевільно. Дружина попросила Дені зробити переливання, і пацієнт помер на наступний день. Ця історія закінчилася судовою тяжбою, яку Дені навіть вдалося виграти. Однак медична спільнота засудила переливання крові, а в 1687 році його виконання стало у Франції кримінальним злочином.
Перше переливання крові від людини до людини зробив британський акушер-гінеколог Джеймс Бланделл у 1818 році. Він зацікавився цим методом, оскільки був пригнічений власною безпорадністю у боротьбі зі смертельно небезпечними кровотечами під час пологів. Між 1818 і 1829 роками лікар зробив 10 переливань крові, з них 4 були успішними. Один з цих випадків Бланделл описав в статті 1829 року в журналі The Lancet. Жінка, яка мала післяродову кровотечу, отримала близько 250 мл крові протягом трьох годин. Після цього вона сказала, що почувається так, ніби в її тіло влили життя.
Але ця процедура ще майже століття залишалася дуже небезпечною. Усе змінилося, коли в 1901 році австрійський дослідник Карл Ландштайнер виділив три групи крові. Через два роки його учні виявили ще одну. За свої відкриття Ландштайнер в 1930 році отримав Нобелівську премію. Тепер ця класифікація називається системою груп крові AB0. У 1937 році Ландштейнер разом з Александром Вінером відкрили резус-фактор, який також має значення при переливанні крові.
У нашому Центрі хірургії кожен пацієнт, який може потребувати переливання крові, перед операцією здає всі необхідні аналізи для підбору сумісної крові. Ви можете бути спокійні, про вас турбуватимуться найкращі фахівці:
https://oberig.ua/categories/centr-xirurgiyi-19.
Подобається читати про історію медицини? Дізнайтеся більше в Facebook за хештегом #оберіг_історія або на нашому сайті: https://oberig.ua/news/list/istoriya-medicini.