Історія хіміотерапії
7 серпня 2020
7 серпня 2020
Відомий лікар епохи Відродження Парацельс вважав, що кожні ліки є замаскованою отрутою. Протипухлинна хіміотерапія заснована на оберненій логіці – кожна отрута є замаскованими ліками. Перший препарат для хіміотерапії був «близьким родичем» іприту – хімічної зброї шкірно-наривної дії, яка використовувалася під час Першої світової війни. Ще тоді лікарі помітили, що речовина пошкоджує кістковий мозок та лімфатичні вузли.
Коли почалася Друга світова війна, Міністерство оборони США найняло фармакологів з Єльського університету Луїса Гудмана та Альфреда Гілмана для досліджень іприту. Вони синтезували азотистий аналог іприту – хлорметин. Введення цієї речовини призводило у лабораторних мишей до значного зменшення лімфом – злоякісних пухлин, що виникають з лімфоцитів (білих кров'яних тілець). Хоча згодом рак повертався, тривалість життя мишей значно продовжувалася.
У серпні 1942 року дослідники ввели хлорметин 47-річному чоловікові, який хворів на неходжкінську лімфому. Пухлина в шиї не реагувала на радіотерапію та вважалася смертельною. За чотири дні пацієнт повідомив, що почувається краще. А протягом наступних місяців першої в світі хіміотерапії пухлина значно зменшилася в розмірах.
У той же час над пошуком ліків від раку працював Сідні Фарбер з Гарвардської медичної школи. В середині ХХ століття гострий лімфобластний лейкоз у дітей (“рак крові”) був майже на 100% смертельним вироком. У 1948 році Фарбер виявив, що речовина аміноптерин, похідна фолієвої кислоти, долає рак у маленьких пацієнтів. Хоча ремісія була нетривалою, це давало надію на те, що рак можна вилікувати хіміотерапією.
У 1960-х роках справжнім проривом стала комбінована хіміотерапія. Також важливим досягненням стало запровадження так званої ад’ювантної хіміотерапії, яка проводиться після операції, щоб зруйнувати всі ракові клітини, що залишилися в організмі.
Нині розробляються новітні препарати, різні схеми їхнього поєднання, а також ліки для усунення побічних ефектів. Визначення чутливості пухлини до препаратів, таргетна терапія, імунотерапія пухлин вже зовсім не схожі на лікування отрутами, з яких починалася історія хіміотерапії.
У клініці “Оберіг” рішення щодо лікування онкологічних захворювань приймаються мультидисциплінарною командою у складі онколога, хірурга, променевого терапевта, із залученням вузьких спеціалістів, для того, щоб обрати оптимальний протокол для індивідуального лікування кожного пацієнта.