Лактазна недостатність
6 листопада 2020
6 листопада 2020
Організм людей з лактазною недостатністю не може повністю засвоїти лактозу – молочний цукор. Після вживання молочних продуктів вони скаржаться на діарею, здуття живота і метеоризм.
Клітини тонкого кишечника виробляють лактазу. Це фермент, який розщеплює лактозу на глюкозу і галактозу. Якщо в організмі недостатньо лактази, частина лактози потрапляє в товстий кишечник. Мікроорганізми товстого кишечника споживають лактазу і виділяють гази, які викликають здуття і метеоризм. Крім того, лактаза має проносну дію.
Симптоми лактазної недостатності з'являються через 0,5-2 години після вживання в їжу молочних продуктів. Поріг чутливості до лактози у різних людей відрізняється. Більшість пацієнтів може випити одну чашку молока без неприємних наслідків. А деякі люди реагують навіть на невелику кількість лактози.
Найчастіше зустрічається первинна лактазна недостатність. Організм здорових немовлят виробляє багато лактази – оскільки вони харчуються виключно молоком. У віці від 2-5 до 7 років кількість лактази зменшується. Дорослі люди мають знижений рівень лактази, але достатній для того, щоб засвоювати молочні продукти в обсязі, який входить в типовий раціон.
При первинній лактазній недостатності природне зменшення вироблення лактази відбувається більш різко, і внаслідок цього доросла людина не може вживати молочні продукти без дискомфорту. Схильність до первинної лактазної недостатності визначається генами. Вона більш поширена серед африканських і азіатських народностей, а також південних європейців.
Вторинна лактазна недостатність розвивається, коли тонкий кишечник зменшує вироблення лактази після хвороби, травми або хірургічних втручань. Вторинна лактазна недостатність може бути пов'язана з вірусним або бактеріальним гастроентеритом, целіакією, синдромом надлишкового бактеріального росту і хворобою Крона. Лікування основного захворювання може з часом відновити рівень лактази.
Вроджена лактазна недостатність зустрічається дуже рідко. У пацієнта з народження відсутня лактаза. Це генетичне захворювання, яке передається від покоління до покоління. Лактазна недостатність також зустрічається у недоношених дітей, оскільки дозрівання клітин, що виробляють лактазу, відбувається тільки в кінці третього триместру. У таких малюків з часом активність ферменту приходить в норму.
Перевірити, чи є у вас лактазна недостатність, можна за допомогою дієти. Спробуйте відмовитися від вживання молочних продуктів на 1-2 тижні. Якщо симптоми пройшли, значить, вони були викликані лактазною недостатністю.
Для діагностики може використовуватися водневий дихальний тест. Пацієнт випиває рідину з високим вмістом лактози. Після цього вимірюється кількість водню в повітрі, що видихається. У нормі, водню дуже мало. Якщо організм не засвоює лактозу, вона переробляється мікроорганізмами в товстому кишечнику, що супроводжується виділенням водню та інших газів. Водень всмоктується стінками кишечника і виводиться з організму з повітрям, що видихається.
Для діагностики лактазної недостатності у немовлят може застосовуватися тест, що визначає кислотність стільця. Ферментація незасвоєної лактози призводить до вироблення молочної та іншої кислот, тому калові маси мають підвищену кислотність.
Лактазну недостатність вилікувати неможливо. На даний момент немає способів підвищити вироблення лактази. Але можна уникнути неприємних симптомів за допомогою зміни раціону. У більшості випадків немає необхідності повністю відмовлятися від молока і молочних продуктів. Це шкідливо для здоров'я тому, що може викликати дефіцит вітаміну D та інших мікроелементів.
Сильно виражена лактазна недостатність зустрічається дуже рідко. У цьому випадку пацієнт змушений повністю відмовитися від усіх молочних продуктів і стежити за вмістом лактози в інших продуктах харчування (наприклад, в хлібі) і медикаментах. Решті ж людей достатньо зменшити кількість споживаної лактази. Шляхом проб і помилок визначається індивідуальна кількість молочних продуктів, які можна з'їсти без наслідків.
Спробуйте пити молоко невеликими порціями – 100-150 мл за один раз. Деякі пацієнти відзначають, що вони краще переносять незбиране молоко, ніж знежирене. Вживайте молоко з іншими продуктами, це уповільнює травний процес і зменшує симптоми лактазної недостатності.
Експериментуйте з різними молочними продуктами. Наприклад, тверді сири містять менше лактози. Також зазвичай пацієнти краще переносять йогурт і кефір, а також продукти з високим вмістом жиру – сметану, вершки.
У продажу є спеціальні молочні продукти з низьким вмістом лактози. Також можна приймати таблетку з лактазою перед вживанням молочних продуктів або додавати краплі з лактазою в молоко.
Що вживати для адекватного поповнення Кальцію?
Існує багато різних не молочних продуктів, які містять Кальцій:
Безлактозні джерела вітаміну Д включають в себе рибу, печінку і яєчні жовтки. І не забувайте бувати на сонечку!