НАЙБІЛЬШІ ДОСЯГНЕННЯ У БОРОТЬБІ ПРОТИ РАКУ ЗА ОСТАННІ ДЕСЯТИЛІТТЯ
4 лютого 2021
4 лютого 2021
Безпрецедентний прогрес у лікуванні раку повністю змінив уявлення пацієнтів про можливості медицини. Пацієнти після лікування онкологічних захворювань сьогодні можуть повернутися до повноцінного життя. Вчені сподіваються, що цей прогрес буде зростати з кожним роком. І докладають до цього багато зусиль. Завдяки чому це можливо?
Причина цьому - і те, що люди стали більш свідомо ставитися до свого здоров'я, і наукові досягнення в діагностиці й лікуванні раку.
Наразі імунотерапію називають одним з найбільш перспективних методів лікування раку. Над цим працювали більше 100 років.
У 2011 році препарат для лікування меланоми довів свою ефективність. За клас ліків, які називаються “інгібітори контрольних точок”, імунолог Джеймс Елісон у 2018 році отримав Нобелівську премію. Ці препарати допомагають у лікуванні раку шкіри, легень, крові тощо, стимулюючи імунну систему людини не зупинятися в знищенні ракових клітин.
Т-клітинна імунна терапія химерними антигенними рецепторами - ще один великий крок у цьому напрямку. Генні інженери перетворюють імунні клітини пацієнта на такі, що здатні вбивати ракові клітини.
Наступним кроком у цих дослідженнях є використання протиракових вакцин, які будуть “активувати” пухлинні клітини так, щоб зробити їх більш видимими для імунної системи.
Почала розвиватися наприкінці 20 ст. - і в 2010-х роках стала використовуватися при лікуванні багатьох типів раку. Ці препарати можуть діяти на пухлини різної локалізації, якщо ракові клітини мають однакові генетичні зміни. Менші побічні ефекти (у порівнянні зі звичайною хіміотерапією) - це перевага таргетної терапії, яка дозволяє використовувати її при лікуванні пацієнтів, яким складно переносити традиційну хіміотерапію.
Сьогодні вчені працюють над тим, аби вивчити, як пухлини протистоять таргетним препаратам, а також над дослідженнями навколишніх клітин - мікросередовищами пухлини. Ці клітини можуть стимулювати ріст пухлини, а отже, на них теж потрібно впливати за допомогою ліків.
У 2014 і 2019 рр. з’явилися тести (MSK-IMPACT та MSK-ACCESS), які дозволяють визначити сотні мутацій клітин, які стають раковими, за допомогою одного аналізу. Так звана рідинна біопсія дозволяє визначати тип мутації, використовуючи кров, а не традиційну тканинну біопсію.
Сьогодні вчені працюють над порівнянням здорових і мутованих клітин пацієнтів, визначаючи зміни в РНК-месенджерах, хромосомах тощо.
Колоноскопія, низькодозова КТ, сучасні мамографи й МРТ-апарати, які з'явилися протягом цього десятиліття, дозволяють виявити онкологічні захворювання на ранніх стадіях, а також передракові стани при обстеженні пацієнтів з груп ризику. Рак на ранніх стадіях лікується краще, а отже, вчені розробляють все нові й нові методики скринінгу, щоб персоналізувати діагностику для пацієнтів.
Малоінвазивна й роботизована хірургія стала стандартом при багатьох онкологічних захворюваннях у 21 столітті. Ці методики дозволяють проводити операції, які не поступаються ефективністю відкритим втручанням, однак є менш травматичними, а отже, реабілітація відбувається швидше.
Учені сподіваються, що, хоча хірургічні втручання й лишатимуться важливою частиною лікування раку, все більше й більше онкозахворювань потребуватимуть у майбутньому лише медикаментозної терапії або мініінвазивної хірургії.
Розвиток променевої терапії протягом останнього десятиліття призвів до появи програм (IMRT, IGRT), які дозволяють направляти максимально необхідні дози на пухлини й оминати здорові тканини й органи. Також дослідження показали, що бувають випадки, коли пухлини можуть піддаватися кращому лікуванню при менших дозах опромінення. Це також мінімізує побічні ефекти.
Сьогодні науковці вивчають протонну терапію - і сподіваються, що такий тип лікування буде ширше використовуватися в наступному десятилітті.
Рівень виживання дітей, хворих на рак, зріс у 2010-х роках. Це відбувається і завдяки удосконаленню наявних методів лікування, і завдяки розвитку персоналізованої медицини, молекулярній діагностиці, виявленню рідкісних мутацій клітин, для яких створюються окремі протоколи одноразового використання.
Лікарі виявили, що те, як пацієнти повідомляють про свої симптоми, стан і відчуття після хіміотерапії впливає на успішність лікування. Також робота ведеться у сферах харчування, реабілітації, які можуть покращити самопочуття пацієнтів під час і після лікування.
У результаті цього прогресу більше людей виживають після раку, ніж будь-коли раніше (далі дані у США):
Двоє з трьох людей живуть принаймні п’ять років після встановлення діагнозу порівняно з приблизно одним із двох у 1970-х.
Сьогодні ефективні методи лікування націлені на генетику кожного раку та кожного пацієнта.
Кращі способи боротьби з нудотою та іншими побічними ефектами дозволяють пацієнтам жити більш повноцінним життям.
Революційний прогрес у боротьбі проти деяких видів раку показує, який потенціал у цьому має медицина. П’ятирічний рівень виживання при раку молочної залози, раку яєчок та дитячому лейкозі зараз перевищує 90 відсотків.
Метод лікування | Раніше | Тепер |
---|---|---|
Діагностика, раннє виявлення | Рак виявлявся на пізніх стадіях, обізнаність пацієнтів була низькою - це зменшувало шанси на успіх у лікуванні. | Колоноскопія, низькодозова КТ, сучасні мамографи й МРТ-апарати, які з'явилися протягом цього десятиліття, дозволяють виявити онкологічні захворювання на ранніх стадіях, а також передракові стани при обстеженні пацієнтів з груп ризику. Рак на ранніх стадіях лікується краще, а отже, вчені розробляють все нові й нові методики скринінгу, щоб персоналізувати діагностику. |
Обмежене розуміння того, як націлити хіміотерапію на кожен тип раку та як препарати можна поєднувати найбільш ефективно. Побічні ефекти часто вимагають госпіталізації. | Хіміотерапія з урахуванням типу раку, стадії, відповіді на попередні методи лікування та часто для конкретного підтипу хвороби. Доведено, що десятки комбінацій ліків продовжують життя та зменшують пухлини. Лікування часто проводиться амбулаторно, з управлінням і попередженням побічних ефектів. | |
Променева терапія | Стандартне радіаційне випромінювання руйнує як ракові клітини, так і здорові тканини, які знаходяться поруч. У деяких пацієнтів можливі довгострокові проблеми зі здоров'ям, наприклад, хвороби серця. | Цілеспрямована променева терапія пристосована до точного типу, розміру та місця розташування пухлини, щоб мінімізувати ризик пошкодження здорових тканин. Також доступні коротші курси радіотерапії для деяких типів раку. Побічні ефекти можна звести до мінімуму. |
Хірургія | Радикальна хірургія видаляє пухлини, а також навколишні тканини та м’язи. Тривалий термін перебування в лікарні та поганий косметичний ефект є загальним побічним ефектом. | Доступні численні малоінвазивні хірургічні підходи, включаючи операції зі збереженням молочної залози та щадну простатектомію для збереження статевої функції. Також доступні складні варіанти реконструктивної хірургії. |
Таргетна терапія | Відсутня | Швидка розробка методів лікування, спрямованих на унікальну генетику пацієнта та пухлини. Препарати часто ефективніші, з меншою кількістю побічних ефектів, ніж стандартні методи лікування. |
Імунотерапія | Відсутня | З'являються препарати, що стимулюють імунну систему до атаки на ракові клітини. Перевірені або перспективні препарати імунотерапії розроблені зокрема для раку передміхурової залози, меланоми, раку сечового міхура та лімфоми. |
Якість життя | Важкі побічні ефекти раку та його лікування - включаючи біль, нудоту, слабкість - часто вимагають госпіталізації. Кілька доступних варіантів полегшення дискомфорту пацієнта. | Ефективні допоміжні препарати полегшують біль і нудоту, зменшують втому, допомагають багатьом пацієнтам працювати і жити нормальним життям. Використання інтегративних підходів (добавки, фізичні вправи) покращують якість сну та мінімізують побічні ефекти лікування. |
Виживання | Обмежене розуміння та підтримка пацієнтів, які мають справу з довгостроковими фізичними та психологічними наслідками раку. | Десятки мільйонів людей, що пережили рак. Посилена увага до обговорення питань збереження фертильності, координації допомоги після лікування, моніторингу рецидивів та виявлення та управління довгостроковими побічними ефектами. |
Сьогодні - Всесвітній день боротьби проти раку. Наша клініка забезпечує повний цикл попередження, діагностики, лікування раку й реабілітації, використовуючи всі сучасні можливості в онкології.
“Оберіг” змінює уявлення пацієнтів про медицину.
Звертайтеся: +38 044 521 30 03.
За матеріалами:
https://www.mskcc.org/news/decade-progress-cancer-care-and-what-s-next
https://www.cancer.net/sites/cancer.net/files/vignette/Progress_Against_Cancer_Timeline.pdf?fbclid=IwAR0fX0euXN4mVQC31l4Gcwv9wAGBu3pEvsPm5P23SrFzuc0CFAPY_lTKBik