Що класти на тарілку, аби бути здоровим?
6 листопада 2020


6 листопада 2020
Попри засилля в ЗМІ як наукової, так і популярної інформації рекомендацій з харчування, медична спільнота у всьому світі намагається якомога краще полегшити усвідомлення принципів здорового харчування, які є універсально корисними, незалежно від віку, фізичного стану та сезону року. Тривалий час застосовувались варіації харчових пірамід, основною «сходинкою» яких було вживання злакових продуктів.
Проте ця концепція виявилась не достатньо ефективною, і у 2011 році на зміну харчової піраміди у рамках національної програми громадського здоров’я США у боротьбі з «епідемією людства» ожирінням, United States Department of Agriculture розробили нову модель «Моя тарілка, MyPlate», яку презентувала Мішель Обама. Основною відмінністю з попередніми варіаціями харчових пірамід є надавання переваги різноманітним овочам у своєму щоденному раціоні.
Далі група Harvard School of Public Health (Гарвардська школа громадського здоров’я) розширила та деталізувала рекомендації, розробивши «Тарілку Здорового Харчування», згідно з якою Добовий раціон харчування умовно зображується на тарілці, яка поділена на продукти харчування згідно відсоткової пріоритетності щоденного вживання:
1) У щоденному раціоні надавати перевагу слід різноманітним овочам, окрім картоплі!
Далі половину щоденного раціону порівно ділять між собою злаки та білки:
2) ¼ частину щоденного раціону слід відводити на цільнозернові злаки, такі як коричневий рис, макарони з твердих сортів пшениці, різко обмежуючи вживання продуктів з очищених зерен – білого хліба та білого рису.
3) ¼ частину щоденного раціону мають складати білки, при чому слід обирати рибу, м’ясо птиці, горіхи, бобові, обмежуючи вживання червоного м’яса, уникати вживання бекону, ковбасних виробів, холодних м’ясних нарізок та іншого переробленого м’яса.
4) Також у щоденному раціоні мають бути фрукти різного кольору.
Окреме місце у «Гарвардській Тарілці Здорового Харчування» посідають рекомендації згідно вживання води та рослинної олії.