Як діагностують і лікують алергії
1 травня 2020
1 травня 2020
Настала весна – і для багатьох з нас вона, на жаль, пов'язана з чханням та сльозотечею... Алергія відома людству тисячі років. Але тільки в ХХ сторіччі вчені зрозуміли її причину та знайшли ліки для подолання симптомів.
Алергічна реакція виникає через те, що організм сприймає як “ворога” щось безпечне – наприклад, пилок або котячу шерсть – і тучні клітини (один з типів білих клітин крові) виділяють речовину гістамін.
Гістамін зв’язується з рецепторами, і розвиваються симптоми алергії – нежить, сльозотеча, свербіж, тощо. Гістамін – це ніби ключ, яким заводять алергічний двигун. Антигістамінні препарати не дозволяють гістаміну приєднатись до рецепторів – і алергія не стартує.
Роль гістаміну в розвитку алергії була підтверджена менше століття тому – в 1932 році. За 5 років після цього італійський фармаколог Даніель Бове відкрив перший блокатор рецепторів гістаміну. В 1957 році він отримав Нобелівську премію за свою роботу.
У деяких випадках складно визначити, який алерген викликає симптоми. Перші тест-набори з'явилися в 1894 році. Це були прік-тести (від англійського prick – укол). Прік-тести досі широко використовуються для діагностики алергічних захворювань.
На шкіру наносять краплини розчинів різних алергенів. Потім крізь краплини роблять укол спеціальним прік-ланцетом з голкою довжиною лише 1 мм. За 10-15 хвилин оцінюють реакцію організму.
Останніми роками кількість людей, які страждають на алергію, стрімко зростає. Вчені наразі не знають, чому так відбувається, але припускають, що це може бути пов'язано, зокрема, з урбанізацією, забрудненням повітря та дієтою.
У наш час доступні ефективні та сучасні протиалергічні препарати, але вони лише знімають симптоми. Єдиний метод лікування, який може вплинути на природній перебіг алергічних захворювань, – це алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ).
Періодичне введення доз алергену, які поступово збільшуються, протягом тривалого часу, зменшують чутливість організму до цього алергену.
У клініці “Оберіг” АСІТ проводиться з 2008 року, і досвід наших лікарів показує, що це справді ефективний метод, особливо для запобігання розвитку бронхіальної астми у дітей-алергіків.
Мільйони людей, які сьогодні страждають на алергічні захворювання, можуть отримати полегшення завдяки роботі багатьох вчених, які прагнули дослідити алергію.