Як свята впливають на наш настрій?
12 січня 2022
12 січня 2022
Любити зимові свята – нормально. Так само як і не любити їх. Так само як і відчувати пригнічення серед різдвяної метушні. Так само як засмучуватися, коли свята минають.
Єдине визначене – це те, що свята рідко проходять повз нас, і навіть якщо сприймати цей період як буденний, то зовнішня атмосфера і соціальні очікування все одно матимуть вплив.
Наприклад, відповідно до дослідження Національного альянсу з психічних захворювань США, 64% людей говорять, що стикаються з пригніченням під час свят через фінансовий, емоційний і фізичний стрес. Дослідження “Вплив рідзвяних свят на психопатологію” показало зниження звернень за психіатричною допомогою, спроб самоушкоджень під час свят, але підвищення частоти цих подій після завершення Різдва.
Існують поняття “святкогового пригнічення” і “постсвяткового пригнічення” (holiday blues, post-holiday blues). Ці стани минають протягом кількох тижнів. Однак їх слід відрізняти від сезонного афективного розладу та депресій, що потребують роботи з лікарем і не пройдуть самостійно.
Зовнішня атмосфера іноді спонукає думати, що цей період слід провести якомога краще та винятково. Коли людина розуміє, що так не буде і що проблеми і трагедії не зникнуть, коли для того, щоб так було, слід витратити дуже багато ресурсів і грошей, – ми відчуваємо стрес і смуток. Також у цей час ми схильні частіше задумуватися про стосунки з рідними, коханими, свій соціальний статус та фінансові можливості.
Австралійська психологиня Меліса Вейнберг зрештою пропонує замінити поняття “постсвяткове пригнічення” на “постсвяткову нормалізацію”. Вона стверджує, що це здорова реакція мозку і що такий настрій варто сприймати як “емоційну плату” за тижні веселощів.
Запис до лікарів Центру психосоматики та депресій “Оберегу” – за номером +38 044 521 3003.
За матеріалами NAMI, WebMD, PsyCom, NCBI, The New Daily та ін.