Діагностика та методи лікування стенозів трахеї у дітей
10 листопада 2020
10 листопада 2020
Стеноз трахеї є тяжкою патологією, зустрічається рідко та ще рідше діагностується за життя. Причинами набутих стенозів можуть бути рубці внаслідок травми, тривалої інтубації трахеї, трахеотомії, інфекційного запалення. Останнім часом нарівні зі зростанням кількості дітей з вродженими вадами трахеї спостерігається збільшення кількості пацієнтів набутими стенозами трахеї внаслідок широкого розповсюдження подовженої штучної вентиляції легень у новонароджених та дітей раннього віку.
У клініках кафедри дитячої хірургії НМУ ім. О.О. Богомольця на обстеженні та лікуванні знаходилось 28 дітей зі звуженнями трахеї. Вік пацієнтів становив від 1 місяця до 11 років, переважали діти раннього віку (n=23; 85,2%). Серед 9 оперованих дітей 8 були раннього віку (1 – 18 місяців). Етіологія органічних стенозів трахеї була наступною: повні хрящові кільця (вроджений стеноз) – 13, постінтубіційний стеноз – 10, внутрішньо просвітні пухлини – 3, паратрахеальна кіста – 1, опік трахеї – 1. Дев’ятеро дітей мали трахеостому. Діагностичний протокол включав рентгенографію грудної клітки, езофагографію, трахеоскопію, комп’ютерну або магнітно-резонансну томографію. Лікування органічних стенозів трахеї проводилось із застосування консервативних та оперативних методів. Консервативне лікування проведене у 18 пацієнтів і включало наступні варіанти: бужування трахеї, бужування з подовженою інтубацією, гормонотерапія (загальна та локальна). У 10 пацієнтів проведено оперативне лікування: пластика трахеї – 7 (у 5 дітей комбінована ларінготрахеопластика з резекцією зони стеноза), видалення паратрахеальної кісти – 1, електрохірургічне (ендоскопічне) видалення пухлини – 1.
Найбільш інформативними діагностичними методами у пацієнтів з органічними стенозами трахеї є трахеоскопія та комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія. Проте, застосування простіших методів є доцільним для отримання інформації про наявність ускладнень та причин стенозу. Зокрема, езофагографія є простим та безпечним методом, що не травмує респіраторний тракт в умовах вичерпаної компенсації та дозволяє виключити компресійну етіологію стенозу (судинне кільце або пухлину середостіння з трахеостравохідною компресією). Застосування консервативних методів лікування мало задовільний результат у 13 пацієнтів з відновленням прохідності дихальних шляхів. У 5 таких пацієнтів результат оцінено як незадовільний, що потребувало подальшого хірургічного втручання. Показаннями до операції були неефективність консервативних заходів, а також наявність вродженого стенозу трахеї (повні хрящові кільця) або внутрішньо просвітна пухлина. Серед оперованих пацієнтів у 9 випадках результат оцінено як добрий (зникнення ознак обструкції), а в 1 випадку – як незадовільний (пацієнт помер на 20-ту добу після операції від аспірації).
Вроджені та набуті органічні стенози трахеї в ранньому віці супроводжуються гострим респіраторним дистрес-синдромом та високою летальністю і потребують своєчасної діагностики та невідкладного хірургічного лікування незалежно від віку. При органічних стенозах в залежності від варіанта патології показана інтубація трахеї або накладання трахеостоми (як невідкладна допомога). При органічних стенозах трахеї показана пластика трахеї в тому числі і в грудному віці.