Клінічний випадок логопедичної реабілітації пацієнта з трахеостомою
22 жовтня 2021
22 жовтня 2021
Пригадую цікавий випадок, який стався пару років тому. До нас поступив пацієнт, у якого була повністю порушена рухливість через тяжкий ішемічний інсульт в стовбурі головного мозку. У нього був тетрапарез, тобто абсолютно нічого не рухалось, — ні руки, ані ноги. Єдине, що було збережено, — це рух очей та нижньої щелепи. Йому було встановлено трахеостомічну трубку, назогастральний зонд, який був замінений на гастростому для якісної нутрітивної підтримки. Для мене як логопеда найпершим завданням було підібрати форму альтернативної комунікації для цього пацієнта. Мені вдалося це зробити, і увесь медичний персонал спілкувався з ним за допомогою алфавіту.
Підбір альтернативної комунікації, до речі, є одним з найважливіших напрямків логопедичної роботи. Пацієнти з трахеостомою – це взагалі особливі пацієнти, тому що це люди, які відчували, що таке неможливість дихати. Вони пережили досвід, коли організм їм непідвладний, і тому вони мають великий страх. І вони дуже довіряють тому спеціалісту, який працює з ними. Той пацієнт, про якого я згадала, повернувся зараз на роботу, у нього відновилися функції повністю: і рухова функція, і функція ковтання, і мова.
А тоді, коли ми його деканюлювали, тобто зняли трахеостомічну трубку, і почалися перші прийоми їжі – він ще деякий час настільки боявся, що просив мене бути присутньою. Просто присутність для нього була важлива. Страх, що щось може потрапити в нижні дихальні шляхи, що він буде відчувати певну асфіксію, що щось перекриє просвіт дихальних шляхів, вимагав моєї присутності. Тому я була поруч: це вже була більше психологічна підтримка, тому що функція ковтання вже повністю відновилася. І так з багатьма пацієнтами з трахеостомою. Вони дуже вдячні морально, і мене надихає можливість допомогти таким пацієнтам, бачити, як вони відновлюються завдяки нашій командній співпраці.
З такою категорією пацієнтів, у яких є ураження стовбуру головного мозку, цікаво працювати, особливо коли в них когнітивна сфера збережена і мова як вища психічна функція не порушена. Вони все розуміють, вони в певній мірі можуть виконувати різні вправи. Це дуже цікаві пацієнти, хоча вони є і тяжкими, і багато хто з ними не любить працювати. Ми в Інсультному центрі універсальної клініки «Оберіг» успішно справляємося з цим складним завданням – повернути людину до повноцінного життя та комунікації. Не можна передати словами емоції, коли пацієнт знову чує свій голос, має можливість приймати їжу природнім чином та відчувати її смак. Це сльози радості та вдячності, це повернення до тих даних природою можливостей чути, спілкуватися, їсти, яких тимчасово позбавив інсульт. Здорові люди не задумуються про це — але переживши досвід безпорадності, пацієнти неймовірно вдячні поверненню цих функцій.
Юлія Петрівна Защипась, старший логопед Інсультного Центру універсальної клініки «Оберіг».
Телефонуйте: +38 044 521 30 03 або короткий номер 30 03.