Коли потрібне ендопротезування кульшового суглоба?
26 липня 2021
26 липня 2021
Коли потрібне ендопротезування кульшового суглоба? Найчастіше – при зношуванні хряща та крайових кісткових розростаннях в ділянці кульшового суглоба. Ці процеси можуть бути викликані різноманітними травмами, надмірними навантаженнями або віковими змінами. Захворювання називається коксартрозом. Ендопротезування (встановлення штучного суглобу) також показане при переломі шийки стегна, оскільки в більшості випадків такі переломи не зростаються або потребують тривалої іммобілізації. Іншими поширеними показаннями до ендопротезування є остеонекроз голівки стегнової кістки та вроджені дисплазії кульшового суглобу.
Хрящ – гладенька, гнучка й пружна тканина – вкриває голівку стегнової кістки та кульшову (вертлюгову) западину таза. Він дозволяє рухати стегном легко і безболісно в усіх напрямках. Руйнування хрящової тканини є незворотним процесом, бо вона не може відновлюватися. Коли позбавлені захисного шару кістки починають тертися одна об одну, виникає запалення. Обсяг рухів поступово зменшується, а суглоб набрякає і болить.
При коксартрозі 1-2 ступеня ендопротезування як правило не потрібне. Своєчасні комплексна медикаментозна терапія, фізіотерапія та фізична реабілітація (лікувальні вправи) можуть зупинити або уповільнити прогресування коксартрозу. Однак, якщо хрящ зазнав значного ураження, оптимальним рішенням стає оперативне втручання. Ендопротезування повертає людину до активного життя і позбавляє виснажливого болю.
Штучний суглоб підбирають для кожного пацієнта індивідуально, враховуючи його загальний стан здоров’я, вік, вагу, фізичну активність та якість кісткової тканини. Ендопротези виробляють з міцних біосумісних матеріалів – титану, сплавів металу, кераміки, високомолекулярного поліетилену. Вони можуть прослужити 20-25 років. Потім виконується операція по заміні компонентів або всього ендопротезу.
Імплантація нового суглобу зазвичай триває менше однієї години. Використовується спинномозкова або загальна анестезія. При спинномозковій анестезії пацієнт перебуває у свідомості, але не відчуває болю. Хірург видаляє уражені ділянки голівки стегнової кістки та вертлюгової западини зі збереженням якомога більшого об’єму здорової кісткової тканини.
Тазовий компонент ендопротезу (чашку з поліетиленовою чи керамічною вставкою) запресовують у вертлюгову западину тазової кістки, інколи укріплюючи титановими гвинтами, а стегнову ніжку з голівкою запресовують у кістку стегна. Рідше використовують ендопротези цементної фіксації (синтетичного матеріалу медичного призначення, який швидко твердіє). Такі протези встановлюють пацієнтам, у яких інструментально (методом денситометрії) встановлено захворювання на остеопороз – низьку мінеральну щільність кісток.
Як правило, хворий починає ходити наступного дня. Вже через 6-8 тижнів м’язи достатньо відновлюються та міцніють, щоб забезпечити стабільність нового суглобу. Але до цього часу необхідно бути обережним, щоб не змістити ендопротез, – правильно сидіти, спати, ходити при необхідності з милицями або ходунками.
Дуже важливою є реабілітація. До ендопротезування пацієнти страждають від болю і намагаються тримати вимушену позу, щоб його полегшити. Це призводить до змін ходи, ослаблення і скорочення м’язів. Після інтенсивної реабілітації людина може цілком використати можливості штучного суглобу. Спеціальні вправи треба починати робити вже наступного дня після операції.
В клініці «Оберіг» ендопротезування кульшового суглобу виконує Заслужений лікар України Вадим Данькевич, ортопед-травматолог з 40-річним досвідом. Лікар провів понад 1000 операцій з ендопротезування кульшового суглобу. Найстаршій пацієнтці було 93 роки.
В нашій клініці ви можете швидко та зручно пройти всі необхідні передопераційні обстеження. Зокрема, це рентгенографія, МРТ, УЗД кульшового суглоба. За необхідності ви можете проконсультуватися з терапевтом, кардіологом, тощо. Ми робимо все можливе, щоб ви якнайшвидше повернулись до активного безболісного життя з новим суглобом.
Для безпечності будь-якого ендопротезування дуже важливою є стерильність операційних кімнат. В жодному разі не можна допустити потрапляння мікробів у суглоб та операційну рану. В клініці «Оберіг» операційний блок має окрему вентиляційну систему. Повітря, яке поступає в операційні, проходить через HEPA-фільтри для забезпечення максимальної очистки та підтримання стерильності.
Наші ортопеди виконують заміну суглобів з використанням мінімально інвазивних технік, для яких достатньо невеликого розрізу для імплантування ендопротезу. М’язи та м’які тканини, що знаходяться під шкірою, не розрізають, а просто відводять у бік. Після такої операції процеси загоєння проходять швидше.
Для нас ні поважний вік, ні супутні захворювання не є причинами відмовити пацієнтам у ендопротезуванні. Наша команда ортопедів, анестезіологів та інших лікарів готова допомогти людям у різних ситуаціях. Повернення рухової активності запобігає розвитку серцевих і легеневих ускладнень у літніх людей. Для таких пацієнтів ендопротезування – це не лише питання звичного комфорту та якості життя, це рятівне втручання.
Новий суглоб – це активне життя без болю! Запишіться на консультацію за телефоном 521 30 03!
Також читайте: Ендопротезування кульшового суглоба