Лікування інсульту
4 березня 2020
4 березня 2020
Єдиним видом невідкладного специфічного медикаментозного лікування хворих на ішемічний інсульт з доведеною ефективністю, яке схвалено у США, Європейському Союзі та багатьох інших країнах є тромболітична терапія (тромболізис). Ця терапія асоціюється зі зниженням ризику інвалідності внаслідок інсульту, а у деяких пацієнтів - навіть з повним одужанням.
Проведення тромболітичної терапії дозволене протягом так званого «терапевтичного вікна», яке триває 3-4,5 години з моменту появи перших симптомів інсульту. Кожну хвилину при ішемічному інсульті гине близько 2 млн. нервових клітин. Звідси й вислів «Час – це мозок!», тобто чим швидше розпочато тромболізис, тим вище імовірність хорошого результату. Саме тому дуже важливим під час виникнення перших ознак інсульту є госпіталізація до спеціалізованого Інсультного центру, де є фахівці і всі необхідні умови для проведення невідкладного лікування, зокрема тромболізису.
Основою медикаментозної терапії після інсульту є вторинна профілактика, спрямована на запобігання повторних інсультів і подальшого прогресування первинних захворювань (атеросклерозу, артеріальної гіпертензії, цукрового діабету тощо). В першу чергу медикаментозна терапія після ішемічного інсульту спрямована на «розрідження» крові і запобігання утворенню нових тромбів, тому в пацієнтів, які перенесли ішемічний інсульт або транзиторну ішемічну атаку (ТІА) повинна проводитися антиагрегантна і / або антикоагулянтна терапія. За наявності артеріальної гіпертензії (підвищеного артеріального тиску) у пацієнта, який переніс інсульт, до вторинної профілактики додають антигіпертензивні засоби. У більшості випадків також мають бути призначені засоби, що протидіють атеросклерозу та нормалізують ліпідний обмін (статини). Таким чином, мінімум тріада засобів (антиагреганти / антикоагулянти, антигіпертензивні засоби і статини) і становлять суть лікування медикаментами після інсульту. Чим суворіше пацієнти дотримуються рекомендації лікаря щодо прийому медикаментів для вторинної профілактики, тим ефективніше запобігання розвитку повторних інсультів. Тобто, вторинна профілактика і є синонімом післяінсультного медикаментозного лікування. На жаль, ліки (включаючи так звані нейропротектори та ноотропи) майже не впливають на здатність мозку до відновлення після інсульту і на результати лікування. Більше того, деякі засоби не мають доведеної безпечності і можуть зашкодити.
У хворих з інсультом, особливо у разі порушеної свідомості, через відсутність рухової активності часто розвивається ряд ускладнень, які значно погіршують прогноз пацієнта на повне одужання, а іноді і загрожують його життю. В Інсультному центрі клініки «Оберіг» лікування інсульту передбачає профілактику ряду ускладнень. Найчастіше пацієнти страждають від:
Ранній початок реабілітації є ключовим компонентом у відділенні для лікування гострих порушень мозкового кровообігу. Чисельні ускладнення інсульту пов’язані з недостатньою кількістю рухів, і відповідно, мобілізація є фундаментальним компонентом ранньої реабілітації. Ключовою характеристикою Інсультного центру є реабілітація, яка здійснюється мультидисциплінарною командою. До складу цієї команди входить лікар-фахівець з інсульту, штат медичних сестер, лікарі суміжних спеціальностей, кінезітерапевт, ерготерапевт, логопед та ін. Навіть для тих пацієнтів, яким неможливо проводити активну реабілітацію, рекомендовано виконання пасивних рухів з метою профілактики контрактур, болю і пролежнів.
Нас часто питають, які дива відбуваються в нашому Інсультному центрі, після яких пацієнти повертаються до нормального життя, яким жили до хвороби.
Дива, які відбуваються в Інсультному центрі клініки «Оберіг» - це тяжка щоденна робота команди фахівців, які працюють заради однієї спільної мети – повернення пацієнтові здоров’я та радощів щоденного життя.