«Лікувати не можна помилувати» – ставимо коми на прийомі у гінеколога
5 листопада 2020
5 листопада 2020
Ми хочемо разом з вами спробувати розставити коми і крапки в питанні лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Що це таке – в наш час знають практично всі. Так чому ж постало питання – «лікувати або не лікувати?», чому все частіше на просторах інтернету говорять про так звані «комерційні» діагнози? Так, ці інфекції зачіпають дуже інтимні сфери нашого життя, і не всі готові відкрито про це говорити, просити поради у близьких, друзів, як це буває у випадках, коли заболить серце або спина. Тому ми хочемо поговорити з вами на цю «незручну» тему, щоб ви володіли достовірною інформацією і ухвалювали правильні рішення стосовного свого здоров'я.
Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) – це захворювання, які передаються від однієї людини до іншої переважно під час сексуальних контактів. Визначення зрозуміле і просте. Але все просто лише на перший погляд. Проблема в тому, що репродуктивна система жінки – це складна біосистема, в якій живе велика кількість мікроорганізмів, що складають «флору» жіночих статевих органів, в тому числі і тих, які можуть, за певних умов, викликати ЗПСШ.
Тому ключовим питанням є чітке розуміння різниці між збудниками ІПСШ та природної флорою жіночих статевих органів.
До ІПСШ відносяться:
хламідіоз – збудник Chlamydia trachomatis;
гонорея – збудник Neisseria gonorrhoeae;
сифіліс – збудник Treponema pallidum;
трихомоніаз – збудник Trichomonas vaginalis;
інфекція, викликана Mycoplasma genitalium (тільки цим різновидом мікоплазми!!!);
генітальний герпес – збудник Herpes Simplex Virus;
папіломавірусна інфекція – збудник Human Pappilomavirus;
гепатит В – збудник Hepatitis B Virus;
ВІЛ-інфекція – збудник Human Immunodeficiency Virus.
До ІПСШ не відноситься виявлення таких мікроорганізмів без клінічних проявів:
уреаплазми (Ureaplasma spp, Ureaplasma parvum, Ureaplasma urealyticum);
мікоплазми (Мycoplasma hominis);
гарднерели (Gardnerella vaginalis);
кандиди (Candida albicans, Candida glabrata, Candida crusei і т. д.);
стафілококи;
стрептококи;
ентеробактерії (клебсієли, ешерихії і т. д.);
цитомегаловірус і т.д.
Ці мікроорганізми живуть в піхві абсолютно здорових жінок і лабораторні тести можуть їх виявляти, але це зовсім не означає хворобу. Це може бути варіантом норми. Однак, часто при їхньому виявленні, лікарі ставлять неіснуючі діагнози і призначають лікування. Це і є так звані комерційні діагнози – серйозна проблема сьогоднішньої медицини.
Давайте розберемося на прикладах. Ви прийшли на профілактичний прийом до гінеколога без скарг, але за результатами лабораторних досліджень у Вас виявили мікоплазму. Численними дослідженнями доведено, що тільки Mycoplasma genitalium є мікроорганізмом, здатним викликати захворювання. На відміну від неї, Мycoplasma hominis є елементом нормальної мікрофлори жінки і не потребує лікування. Так, при певних умовах і вона може викликати хворобу, але тоді ви прийдете на прийом до гінеколога зі скаргами, і лікарю необхідно буде виключити «провину» будь-яких інших мікроорганізмів у виникненні захворювання, перш ніж почати лікувати Мycoplasma hominis.
«Уреаплазмоз» – ще один приклад комерційного діагнозу. По-перше, такого діагнозу не існує в жодній медичній класифікації. По-друге, майже у половини здорових жінок в піхві живуть уреаплазми. До речі, близько 70% чоловіків теж «уживаються» з уреаплазмою, не маючи ніяких проблем. Дуже довгий час уреаплазми звинувачували у виникненні безпліддя, викиднів, внутрішньоутробних інфекцій. Однак безліччю досліджень це було спростовано. Уреаплазма може поєднуватися з іншими збудниками інфекцій і посилювати перебіг захворювань, але боротися з нею потрібно тільки в тих випадках, коли виключені всі інші більш ймовірні причини хвороби.
«Гарднереллез» – наступний неіснуючий діагноз, але дуже «комерційний». Справа в тому, що гарднерели, будучи також нормальними мешканцями жіночих статевих органів, можуть брати участь у розвитку такого захворювання, як бактеріальний вагіноз. У даній ситуації лактобактерії в піхві витісняються іншими мікроорганізмами, зокрема, гарднереллами. Їх стає так багато, що вони можуть викликати запальний процес. Ось тільки в цьому випадку лікування необхідно, але лікар повинен діагностувати саме порушення співвідношення бактерій, а не просто призначати лікування за фактом виявлення гарднерел.
Інша справа – хламідії. Довгий час вважалося, що вони нешкідливі і не викликають захворювань. Однак з'ясувалося, що цей мікроорганізм підступний і заслуговує на те, щоб його серйозно лікували. Підступність його полягає в тому, що дуже часто ніякої клінічної симптоматики немає, але наявність його може бути причиною безпліддя, позаматкової вагітності. Саме з цієї причини обстеження вагітних жінок на наявність хламідіозної інфекції дуже важливо. Лікування цієї хвороби необхідно проводити обом партнерам.
Отже, ми з вами разом спробували розібратися в непростих медичних питаннях. Ми хочемо, щоб ви володіли тим необхідним обсягом знань, який потрібний пацієнту, щоб не стати жертвою «неіснуючого діагнозу» і непотрібного лікування. Давайте підіб'ємо підсумки: