Три причини не вважати самообстеження молочних залоз методом ранньої діагностики
1 вересня 2021
1 вересня 2021
Сьогоднішній день запам’ятався змістовною розмовою із медичною журналісткою щодо ранньої діагностики захворювань молочної залози. Деякі питання стосувалися самообстеження МЗ як методу раннього виявлення новоутворень, і тут моя думка має «розкласти по поличкам» сучасний стандарт ранньої діагностики раку молочної залози.
Поясню, що я маю на увазі. Мета ранньої діагностики — виявлення патологічних змін розміром до 5 мм. Зазвичай утворення в молочній залозі жінка може пропальпувати, коли воно у розмірах сягає 1,5 – 2 см, а для більшості злоякісних пухлин це виходить за межі ранніх стадій. Звісно, якщо знайшла самостійно — це вже привід негайно звернутися до лікаря. Але для виявлення дрібніших «знахідок» потрібно спеціальне обстеження — мамографія із томосинтезом, УЗД молочних залоз на сучасних апаратах із високою роздільною якістю та можливістю проведення еластографії (визначення щільності) чи МРТ молочної залози.
Друга причина, яка перешкоджає якісному самообстеженню, — це відсутність досвіду у жінок, як робити самообстеження правильно. Бо за малюнками в інтернеті далеко не кожна жінка може опанувати метод таким чином, аби дані були інформативні. В ідеалі бажано було б звернутися до маммолога, який би навчив це робити належним чином. Більш того, протокові пухлини чи пухлини в глибині молочної залози далеко не завжди доступні пальпаторному виявленню. Також складнощі можуть виникати у жінок із бюстом розкішних розмірів.
Третя причина — це індивідуальні характеристики тканини молочної залози, які змінюються як протягом менструального циклу, так і протягом життя. Відрізнити фізіологічні зміни чи передракові стани пальпаторно часто не вдається навіть лікарям, тому медична наука «золотим стандартом» скринінгового дослідження вважає мамографію із томосинтезом. У складних клінічних випадках додатковими методами обстеження виступає УЗД або МРТ молочних залоз.
Не зменшуючи цінність методу самообстеження грудей як частину турботи про здоров’я жінки, я дотримуюсь думки про необхідність щорічного УЗД молочної залози для кожної жінки віком до 40 років. Цей метод — високоінформативний, безпечний та безболісний, доступний та не вимагає спеціальної підготовки перед обстеженням. Після 40 років – обов’язкове проходження мамографії із томосинтезом. В клініці «Оберіг», де я маю честь практикувати, застосовуються усі найсучасніші методи діагностики захворювань МЗ.
Я за ранню діагностику, адже вона зберігає життя і жіночу красу.
Оксана Шуліга-Недайхлєбова, лікар-мамолог, експерт з естетичної мамопластики, кандидат медичних наук.
Запис на консультацію за телефонами клініки: +38 044 521 30 03 та на сайті.
Автор(ка) статті