Гліобластоми
10 жовтня 2023
10 жовтня 2023
Гліобластома – це злоякісна пухлина мозку, яка утворюється з гліальної тканини головного мозку. Для гліобластом притаманний агресивний характер (швидке зростання пухлини, інвазивний ріст) та схильність до рецидивування. Середня тривалість життя від моменту встановлення діагнозу становить 12-18 місяців.
Статистичними національними даними щодо розповсюдженості гліобластом Україна, наразі, не володіє, але світова статистика оцінює частоту виникнення гліобластом в цифрі 6 випадків на 100 тис людей. Гліобластома в 1,6 рази частіше виявляється у чоловіків. Є два вікових періода, коли захворюваність на гліобластому є найвищої: це вік до 14 років та 40-60 років. У переважній більшості випадки виникнення гліобластом є спорадичними, і у ретельно зібраному сімейному анамнезі не виявляється родичів із подібним захворюванням. Але існують певні спадкові синдроми, за наявності яких ризик виникнення гліобластом підвищується: це нейрофіброматоз І типу, туберозний склероз, синдром Турко, синдром Лінча та синдром Лі-Фраумені.
Серед первинних пухлин головного мозку гліобластома є найпоширенішою та займає 52%.
На початку розвитку захворювання гліобластоми викликають неспецифічні симптоми, такі як головний біль, втомлюваність. Відповідно до збільшення розміру гліобластоми з’являється неврологічна симптоматика: вперше виявлені епілептичні напади, вогнищева неврологічна симптоматика (розлади відчуттів, зору, слуху, парези), а також нейрокогнітивні розлади, пов’язані із збільшенням внутрішньочерепного тиску.
На сьогодні досягнення у вивченні молекулярного та генетичного профілю дещо змінили класифікацію гліобластом відповідно до відсутності/наявності мутацій, наявності хромосомних аномалій, але загальноклінічно виділяють три форми гліобластом:
Мультиформна. Переважає за частотою виявлення дві інші форми гліобластом. Для неї притаманне рясне кровопостачання, швидкий рост, проростання у тканини мозку, стрімке прогресування. При запізньому зверненні за спеціалізованою допомогою смерть може наступити впродовж декількох місяців.
Гігантоклітинна. Отримала свою назву через особливість — утворення багатоядерних клітин великого розміру. Для гігантоклітинної гліобластоми типовим ускладненням є крововилив у головний мозок.
Гліосаркома. Вид гліобластом, який зустрічається найбільш рідко, проте має особливість — метастазує за межі головного мозку (метастазування спостерігається у 30% випадків).
У пацієнтів із гліобластомами використовуються усі види протипухлинного лікування: оперативне, променеве, хіміотерапевтичне. Враховуючи наявність компресійно-дислокаційного синдрому, який спричиняється гліобластомою, оперативне нейрохірургічне лікування завжди стоїть на першому місці. Кращі показники виживаності спостерігаються у пацієнтів у віці до 50 років, при кращих показниках соматичного здоров’я та можливості радикального видалення гліобластоми.
Незважаючи на грізність захворювання, поєднання усіх видів лікування, яке доступно в універсальній клініці «Оберіг», дає змогу не здатися хворобі. В Центрі нейрохірургії накопичений значний досвід успішного нейрохірургічного видалення гліобластом будь-якою локалізації з використанням сучасних мікрохірургічних та ендоскопічних методик та наступним переходом на етап променевого та хіміотерапевтичного лікування.