Клінічний випадок раннього виявлення раку молочної залози
7 грудня 2021
7 грудня 2021
Жінка, 58 років, мешканка одного з обласних центрів України, працює на посаді економіста виробничого підприємства. Звернулася в клініку «Оберіг» за консультацією до лікаря-онкомамолога Оксани Василівни Шуліги-Недайхлєбової з приводу утворення в правій молочній залозі, виявленого при самообстеженні. В сімейному анамнезі — рак молочної залози у сестри. Пацієнтці проведено трукат-біопсію (взяття зразку тканини товстою голкою), гістологічне та імуногістохімічне дослідження, комп’ютерну томографію 3-х відділів (грудної, черевної порожнини та малої миски) із внутрішньовенним контрастуванням. Патологічних змін на КТ в інших органах та системах не виявлено.
За декілька днів отримано результати гістологічного та імуногістохімічного дослідження біоптату: Помірно диференційована G2 інвазивна неспецифікована карцинома правої МЗ cT1 cN0 MОER+++, PR+++, HER-2/neu+; Кі-67–до15%. Мутації виключено.
Раніше, за часів радикального, але не онкопластичного підходу при лікуванні раку молочної залози, у таких випадках виконували мастектомію. Цій пацієнтці лікар-мамолог, онкопластичний хірург Оксана Василівна Шуліга-Недайхлєбова першим етапом лікування запропонувала планове оперативне втручання в об'ємі онкопластичної лампектомії правої МЗ із інтраопераційним гістологічним дослідженням чистоти країв резекції, біопсією сторожового лімфовузла та видаленням регіонарних лімфовузлів. Враховуючи специфічність утворення, на передопераційному етапі breast-радіологом Ольгою Єгоровою було встановлено мітку-локалайзер (фото) в ділянку мікрокальцинатів під контролем мамографії.
Інтраопераційно було виконано рентгенконтроль видаленого сектору МЗ. Рентгенографія інтраопераційного матеріалу встановила, що патологічно змінена тканина видалена повністю. Але з метою подвійного та надійного контролю матеріал також відправлено на термінове (експрес) морфологічне дослідження чистоти країв резекції після колірного маркування. В заключенні інтраопераційного гістологічного дослідження рентгенологічні дані радикального видалення пухлини підтверджено. Проведено додаткове висічення країв резекції та відправлено на експрес морфологічне дослідження — допоки не отримано результат чистих країв резекції двічі.
Фінально мамографічні розміри пухлини – 3 мм, гістологічні – 6 мм. Це перша, рання стадія, рак in situ, проміжного ступеню злоякісності, тип ER+++, PR+++, Her-2/neu+, який має добрий прогноз щодо подальшого життя пацієнтки. Індекс Ki-67 низький, що також, як біомаркер проліферації, підтверджує сподівання на одужання від раку МЗ.
Впродовж наступних 5 років жінці, згідно протоколів NCCN, показана гормонотерапія із регулярним мамографічним контролем.
Ретельне обстеження, постановка мітки-локалайзера, подвійний контроль чистоти країв резекції (рентгенконтроль та гістологічні інтраопераційні експрес-дослідження) дозволяють виконати лампектомію замість мастектомії та зберегти жінці природну красу грудей та якість подальшого життя. А раннє виявлення новоутворення при самообстеженні — не дати хворобі розвитися до більш загрозливого стану.
Єгорова Ольга Олексіївна, лікар breast-радіолог,
Шуліга-Недайхлєбова Оксана, лікар-мамолог, експерт з естетичної мамопластики, кандидат медичних наук, керівник мамологічного центру універсальної клініки «Оберіг».
Автор(ка) статті